Vural: Rabia Kadir'e niye vize vermediniz?

MHP'li Oktay Vural, Başbakan  Erdoğan'a 3 yıl önce Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir'e başvurusu olmasına rağmen neden vize verilmediğini sordu.

Anadolu Ajansı 10.07.2009 - 13:45

MHP Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir'e 'Türkiye'ye girmesi sakıncalı kişi' olduğu gerekçesiyle neden vize verilmediğine ilişkin bir soru önergesi sundu.

Vural, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Kadir'e vize verilmemesi için Çin hükümetinin baskısı, bu konuda talebi oldu mu? Vize verilmemesi konusunda hükümetinizin bir anlaşması var mı? Kadir ile bugüne kadar bir görüşmeniz oldu mu? Dışişleri Bakanı'nın bir görüşmesi oldu mu? Hamas Örgütünün Lideri Halid Meşal ile siz ve Dışişleri Bakanı, kaç kez görüştü? Meşal'in Türkiye'ye gelmesi için vize verilirken, Kadir'e verilmemesinin ardında yatan gerekçe nedir? Hamas örgütü askeri liderinin Türkiye ziyaretlerinde, Türkiye'nin davet etmiş olmasına rağmen, Uygur Türkleri'nin maruz kaldığı bu insanlık dramı karşısında istişarelerde bulunmak üzere Kadir'in Türkiye'ye gelmesi için 'bu tür şeylerde davet olmaz' cevabınızın gerekçesi nedir?  Türkiye'nin, barışçıl bir çözüm bulmak için Türk yetkililerle görüşmek isteyen birine davet yapması sizin ifadenize göre neden mümkün değildir?''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...