Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan sonra söz alan MHP Grup Başvekili Oktay Vural parti olarak imzalanan protokollerin TBMM’ye getirilmesi halinde tüm güçleriyle karşı çıkacaklarını ifade etti.

Protokoller ve süreç için Türk milletinin iradesinden saklandığını öne süren Vural, ''Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılacağını kimden öğrendiniz sayın milletvekileri? Sayın Başbakan'dan mı, sayın Bakan'dan mı? Maalesef ABD Başkanı'nın yüce Mecliste 6 Nisan 2009'da yaptığı konuşmada sınırların açılmasının normalleşme için şart olduğunu ifade ettikten sonra... Gök yere inmemiş, ama ABD Başkanı burada konuştuktan sonra, bugün bu protokoller buraya gelebilmiştir'' dedi.

Protokollerle ilgili süreci eleştiren Vural, ''Hükümeti yaptığı işi ciddiye almaya davet ediyoruz. Muhalefeti taktik amaçlar için kullanmanıza izin vermemiz mümkün değildir'' diyerek sözlerine devam etti.

''Ermenistan Cumhurbaşkanı'na buraya gelme cesaretini kim vermiştir'' diyen Vural, porotokollerle öngörülen komisyonun ''Tarihçiler Komisyonu'' olmadığını öne sürdü. Vural, hükümetler arasında kurulacak komitenin ''Tarihçiler Komisyonu'' anlamına gelmediğin savundu.

Vural, MHP olarak Ermenistan’ın Türk toprak bütünlüğünü sorgulmaya son verene ve Azerbaycan topraklarının işgaline son verene kadar sınırların açılmamasını savunacaklarını da açıkladı.