"Vurun... Ezin geçin emri verildi" (15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası)

FETÖ darbe girişi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin davada ifade veren tutuksuz sanık Astsubay Köse, kendilerine telsizden "Vurun… Ezin geçin" emri verildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 11.10.2017 - 16:22 | Son Güncelleme : 11.10.2017 - 16:29

"Vurun... Ezin geçin emri verildi" (15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası)

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin açılan davada tutuksuz yargılanan sanık Astsubay Yunus Emre Köse, darbe yapıldığını polislerden öğrendiğini belirterek, "Polislerden hemen bizi tutuklamalarını istedim. Etrafta bulunan sivil araçları tankların önüne çektirerek tankların gidişini engellemeye çalıştım" dedi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yer alan binadaki büyük salonda yapılan duruşmada savunma yapan 15 Temmuz'da 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevli olan tutuksuz sanık Onbaşı Cengiz Varol, "tatbikat" denilerek kışladan çıkarıldıklarını söyledi.

Zırhlı birliklere eski Üsteğmen Vedat Yıldız'ın komutanlık yaptığını dile getiren Varol, darbe girişiminde bulunmadığını ve vatan haini olmadığını savundu.

Yıldız’a, ısrarla nereye gideceklerini sorduklarını fakat cevap alamadıklarını iddia eden Varol, "Astsubay Yunus Emre Köse, tekrar Üsteğmen Vedat Yıldız’a nereye gideceğimizi sordu. Boğaziçi Köprüsü’ne gideceğimizi söyleyince darbeye gittiğimizi anladım. Zaten polis noktasından geçerken de onlara sorduk. Hemen tankları güvenli bölgeye çekerek teslim olduk.” dedi.

Bir sanık avukatının, "Size telsizden nasıl bir emir verildi?" sorusuna Varol, kendilerine "Vurun… Ezin geçin." denildiğini anlattı.

"TANKLARA MÜHİMMAT YÜKLENİLMESİ EMREDİLDİ"

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılımı sağlanan tutuksuz sanık Astsubay Yunus Emre Köse de hakkındaki suçlamaları reddetti.

Köse, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü idari izinli olduğunu belirterek, cep telefonuna gelen mesaj doğrultusunda birliğe çağırıldığını ifade etti.

Kışlada yoğun bir çalışmayla karşılaştığını anlatan Köse, şöyle devam etti:

"Sonuçta biz askeriz. 'Alarm var.' denilince birliğime geldim. Geldiğimde birçok tankın çalıştırıldığını gördüm. Tabur komutanımız, reaksiyon eğitimi verileceğini ve albayların denetleme yapacağını söyledi. Bu şekilde tanklara mühimmat yüklenilmesi emredildi. Üzerimizde müthiş bir baskı vardı. Cep telefonlarımıza dahi baktırmıyorlardı. Mustafa Uzman yanıma gelerek, ağabeyinin kendisini aradığını ve terör saldırısı gibi haberler okuduğunu anlattı. Bu durumu komutanımız Vedat Yıldız’a sorduk. Kendisi de 'Haberlere inanmayın. Asparagas haberler.' dedi. Mustafa Uzman ile tartışmaya başladık. Ona, 'Bana inanın, sizi asla kötü bir işe götürmem.' dedi."

"BABAN 'SİZ NE YAPIYORSUNUZ' DEDİ"

Maktül Üsteğmen Vedat Yıldız'ın emriyle tankların birlik dışına çıkarıldığını ve olası bir terör eylemine müdahale etmeye gittiklerini düşündüklerini anlatan Köse, "Vedat Yıldız, benim önümdeki tanktaydı. Tatbikatın yapılacağı girişi kaçırdığını söyleyince 'Beni takip et. Kaçırmadık.' dedi. Ben de takip etmeye devam ettim. Nizamiyeden çıkış yaptığını görünce durdum. Durduğumu gören Vedat Yıldız, bana bağırdı, silah doğrulttu. O ana kadar darbeyle alakalı bir şey duymamıştım. Şüphelerim artmaya başladı. Babamı aradığımda, 'Oğlum siz ne yapıyorsunuz?' dedi. Tanklarla dışarıya çıktığımızı söyledim. Ne olduğunu babama sordum. Bilmediğini söyledi. Sonra Başbakan'ın konuşma yaptığını ve 'Kalkışma' olduğunu, buna müdahale edildiğini söyledi. Babam, benim de bu kalkışmayı önleyenlerden olduğunumu düşünmüş" iddiasında bulundu.

"TANKI DURDURUP TESLİM OLDUM"

Vedat Yıldız'a nereye gittiklerini sorduğunu, "Boğaziçi Köprüsü'ne gidiyoruz." diye cevap alınca da tankı durdurduğunu belirten Köse, en yakın karakola giderek polise teslim olduklarını söyledi.

Köse, daha sonra vatandaşlarla darbe girişiminin karşısında olduğunu anlatarak, "Bilerek tankı yavaş sürdürdüm. Telsiz görüşmesinin kesilmesi için önde giden Vedat Yıldız'la aramızdaki mesafenin açılmasını bekledim. Bu sırada iki sivil polis aracı geldi. Onlara ne yaptığımızı sordum. Darbe yapıldığını polislerden öğrendim ve polislerden hemen bizi tutuklamalarını istedim. Etrafta bulunan sivil araçları tankların önüne çektirerek tankların gidişini engellemeye çalıştım." şeklinde konuştu.

FETÖ ile alakası bulunmadığını ileri süren Köse, Güneydoğu'da aktif olarak görevine devam ettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...