Demokratikleşme paketi Başbakan Erdoğan tarafından pazartesi günü saat 11.00'de açıklanacak.

Çözüm sürecinin en önemli ayağı olduğu belirtilen paketin içeriği ise merak konusu.

Pakette Türk Harfleri Yasası'nın değiştirilerek 'x, w, q' harflerinin kullanılmasına izin verileceği iddiaları Karabük ziyareti sırasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e soruldu.

Bu harflerin fiilen zaten kullanıldığını söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

"Açıklanmayan bir paketle ilgili değerlendirme yapmam uygun olmaz. Şu anda internet ve bilgisayar kullananlar o harfleri zaten kullanıyor. Fiilen hayatımızda kullanılan harfler. Dolayısıyla fiili bir uygulama var.

Fiili uygulamanın yasal alt yapısını tamamlayarak gerçeğe dönüştürmek herhalde Türkiye'nin bir ihtiyacıdır diye değerlendiriyorum. Bunu mutlaka farklı bir etnik yapının alfabesiyle dili ile ilişkilendirerek yorum yaparsanız konu farklı yönlere çıkar.

Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Bilim ve teknoloji geliştikçe, bizim alfabemizde olmayan bazı harfleri kullanır hale gelmişiz. Bunun önünü açıyoruz. Ana dilde eğitimle ilgili Türkiye'de bir sorun kalmadı. 20 veli talepte bulunduğunda okullarda Kürtçe'nin öğretilmesi söz konusu. Bu dil öğretilirken alfabemizdeki harf sayısı buna yeterli değilse, bu konuda adım atmamız gerekebilir. Bu işin tabiatı gereğidir."