WAPC'tan Doğan'a kesilen vergi cezasına tepki

Basın Konseyi, Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin, Doğan Yayın Holding'e verilen vergi cezasını protesto ettiği bildirildi.

02.03.2009 - 02:12

Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) Genel Sekreteri Chris Conybeare'nin Doğan Medya Grubuna verilen cezaya ilişkin açıklamaları anımsatıldı.

''Dünya Basın Konseyleri Birliği de Doğan Medya Grubuna verilen 490 milyon dolar tutarındaki vergi cezasını protesto etti'' ifadesine yer verilen açıklamada, Conybeare'nin yaptığı açıklamada, ''Para cezasının haklı olup olmadığından kuşku duyan Uluslararası Basın Enstitüsünü ve öteki uluslararası kuruluşları destekliyoruz'' sözlerine de atıfta bulunuldu.

Basın Konseyinin açıklamasına göre, Conybeare'nin ifadeleri şöyle: ''Başbakan Erdoğan'ın medya organlarını kamuoyu önünde azarlama kampanyasıyla birlikte gelen bu büyüklükteki vergi cezasının aslında medyayı boğma teşebbüsü olduğu aşikardır.

Bu meselenin tam bir şeffaflık içinde ve süratle sonuçlandırılması son derece önemlidir. Geciken adalet, adaletin inkarıdır ve iletişim (ifade) özgürlüğünü tehlikeye atar.

Dünya Basın Konseyleri Birliği, aşırı büyüklükteki para cezaları hükümetler tarafından genellikle eleştirileri önlemek amacıyla uygulandığı için bu konuyla ilgilenmektedir. Türk halkı her çeşit görüşü ifade etme hakkına sahiptir. Hükümetin açıkça eleştirilmesi, kamuoyunun ilgi duyduğu konuların aydınlatılmasını sağlar.''

Açıklamada, Conybeare'nin ayrıca, ''WAPC'nin gazeteciliğin daha yüksek etik standartlara taşınmasına ve tüm bireylerin özgürce iletişimde bulunma hakkına kendisini adamış bir kuruluş olduğunu'' da ifade ettiği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...