Amerika Birleşik Devletleri'nin gizli diplomatik belgeleri sızdıran WikiLeaks sitesinin kurucusu Jullian Assange'a dava açmaya hazırlandığı bilgisi en yetkili ağızlardan doğrulandı.

Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden, adalet bakanlığının konu üzerinde çalıştığını açıkladı. "Artık hiçbir lider büyükelçilerimizle aynı odada bulunmak istemiyor” diyen Biden Assange'ı "yüksek teknoloji" teröristi olarak nitelendirdi.

Biden şunları söyledi: “Bu gizli belgeleri elde etmek için Amerikan ordusunun bir mensubuyla gizli bir anlaşma yaptıysan, bu, belgeleri birinin kucağına bırakmaktan farklıdır. Bence yüksek teknoloji teröristi olmaya daha yakın.Bu adam bazı insanların yaşamını tehlikeye attı. Bizim müttefiklerimiz ve dostlarımızla işlerimizi yönetmemizi daha da zorlaştırdı. Mesela toplantılar sırasında, biliyorsunuz daha çok dünya liderleriyle görüşüyorum. Sadece benim olmamı istiyorlar, diplomatların odada bulunmasını istemiyorlar.”

Amerikalı senatörlerin de dava açmayı kolaylaştırmak için ordu ve istihbaratçıların kimliğini yayınlamayı yasaklayan bir yasa önergesi hazırladığı belirtiliyor.

Bu durumda, cinsel taciz suçlamasıyla Londra'da yargılanan ve İsveç'e iadesi gündemde olan Assange'ın ABD’ye iadesinin de gündeme gelebileceği ifade ediliyor.