Washington Büyükelçisi Ankara'ya çağrıldı

1915 Ermeni iddialarının ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde kabul edilmesinin hemen ardından Ankara'dan kınama geldi; Washington Büyükelçisi Tan da Türkiye'ye çağrıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.03.2010 - 23:14

Washington Büyükelçisi Ankara'ya çağrıldı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesine ilişkin olarak, hükümet açıklamasında, ''Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz'' denildi.

Açıklamada, 'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın bu gelişme çerçevesinde istişareler için bu akşam Ankara'ya çağrıldığı bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yayımlanan ''Hükümet Açıklaması''nda, Türkiye'nin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesinin üzüntüyle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz. Bu tasarıyı destekleyenler, tarihi gerçekler ve uzman tarihçiler arasındaki konuyla ilgili fikir ayrılıklarını görmezden gelerek siyasi saiklerle yanlış ve haksız bir tutum benimsemişlerdir.

Tasarı, 1915 olaylarına ilişkin olarak içerdiği somut tarihi hataların yanı sıra, tamamen tek yanlı bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu halkının tümünün yaşadığı acı olayların tarihçiler tarafından ön yargısız biçimde ve bilimsel yöntemlerle, tarihi kaynak ve arşivlere dayanılarak incelenmesi gerektiğine inanmaktadır.

Siyasetçilerin, tarihçilerin alanına yönelik müdahaleleri her zaman olumsuz etkiler yaratmıştır.

Tasarının, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabulünün arzu edilmeyen sonuçlara yol açacağına esasen konuya ilişkin girişimlerimiz sırasında açıklıkla işaret edilmişti.

Tüm uyarılarımıza rağmen Komite tarafından kabul edilen bu tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermesinden ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki çabaları sekteye uğratacak olmasından ciddi kaygı duyuyoruz.

ABD ile geniş bir ortak gündem çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları olumsuz etkileyebilecek bu karar, maalesef bir stratejik vizyon eksikliğine de işaret etmektedir.

Washington Büyükelçimiz Namık Tan, bu gelişme çerçevesinde bu akşam istişareler için Ankara'ya çağrılmıştır.''

Sayfa Yükleniyor...