Web sayfaları ve yazı dökümanları gibi büyük veri toplulukları içinde bulunan önemli kısımları ortaya çıkarabilecek matematiksel teknik, Teknik ayrıca dna analizinde de kullanılabiliyor.

Geleneksel anahtar kelime arama, bir döküman içinde bulunan kelime sıklığını farklı kaynaklarda bulunan kelime sıklıklarıyla kıyaslar. Eğer kelime, bir dökümanda standarttan daha fazla sıklıkla kullanılırsa, o döküman önemli olarak işaretlenir.

Yeni metod ise, kelimenin önemini ne kadar sıklıkla tekrarlandığına göre ölçmek yerine, dökümanın içinde nerede yer aldığına göre belirliyor. Yönteme göre, bir döküman içinde geçen kelimelerin önemi ne sıklıkla tekrarlandığı değil, nerede kullanıldığına ölçülüyor.

İspanya'nın Malaga Üniversitesi'den fizikçi Pedro Carpena, daha önce rasgele matris teorisi adı verilen bir alanda kullanılan matematiksel yöntemle yaptığı kuantum analizinin dökümanlarda bulunan belirgin kelimeleri ortaya çıkarmak için de kullanılabileceğini savunuyor.

Carpena, önemli kelimelerin bir döküman içinde kümelenmiş şekilde duracağından hareketle, daha önemsiz kelimelerin rasgele dağılım göstereceğini ifade ediyor. Bu durumun sezgisel algılamaya neden olacağını ifade eden Carpena, yazarların önemli fikirler geliştirdiğinde, bu fikirleri anlatırken yazdıkları paragrafta veya başka bir fikre geçmeden önce yer alan sayfada birbiri ile ilişkili kelimeleri daha sık kullandıklarını ifade ediyor. Carpena, "ile" ve "ama" gibi daha önemsiz kelimelerin ise yazı boyunca geçtiğini belirtiyor.

Fizikçinin testlerinde olumlu sonuç veren teknik, Albert Einstein'ın "Görelilik: Özel ve Genel Teori" adlı kitabında "evren", "alan", "yer çekimsel" ve "enerji" kelimelerini en önemli 10 sonuç içinde belirledi.