webOS geliştiricilere açılıyor

Hewlett Packard, webOS işletim sistemini geliştiriciler ve şirketlere açıyor, 1.2 milyar dolarlık Palm yatırımını kurtarmaya çalışıyor.

12.12.2011 - 09:30

webOS geliştiricilere açılıyor

Dev şirket 2010 yılında Palm’ı 1.2 milyar dolara satın alırken elde ettiği işletim sisteminden gelir elde etmenin yolunu arıyor. Bu kez izlenen yolda, Google’ın Android işletim sistemi ile elde ettiği ‘açık platform’ yapısı bulunuyor.

WebOS ile ilgili açıklamalarda bulunan HP CEO’su Meg Whitman, kapatmak ve satmak gibi fikirlerin de yer aldığı birçok çözümü masaya yatırdıklarını aktarmıştı. Alınan karara göre, webOS açık kaynak lisans anlaşmasıyla geliştiriciler ve şirketlere sunulacak. Henüz anlaşmanın içeriğinde neler olması gerektiği belirtilmedi.

Android gibi tarayıcı Mozilla da başarılı olmuş açık kaynak projelerinden biri. Açık kaynak platformlar dünyanın hemen her yerinden geliştiricilerin katkısıyla çok daha ileri gidebiliyor. Bu nedenle HP’nin de elinde bulunan mobil işletim sistemine daha fazla yatırımda bulunmadan geliştirmenin yolunu bu şekilde buldu.

Lisans anlaşmasıyla ilgili şartları geliştiricilerden gelen önerilere göre belirleyeceklerini belirten Whitman, “Android’in geldiği durumu beğeniyoruz. Büyük geliştirici ve donanım ailesi sayesinde adeta bir yangın gibi büyüyor” dedi.

“2013'TE TABLET PİYAYASINA DÖNEBİLİRİZ”
BTnet.com.tr'in aktardığına göre bundan sonra akıllı telefon üretmeyi düşünmediklerini açıklayan Whitman, 2013 yılında son kullanıcı tablet piyasasına girebileceklerini ifade etti.

HP’nin TouchPad tabletinin beklenen satış rakamlarına ulaşmaması nedeniyle üretiminin durdurulduğu Ağustos ayından bu yana webOS’un geleceği belirsizliğini koruyordu.

Google’ın Android işletim sistemi dünyanın tepesine otururken, her gün yaklaşık 550 bin Android cihaz aktif hale getiriliyor. Özellikle Motorola Mobility’nin Google tarafından satın alınmasının ardından çalıştığı şirketlerle arasında soğuk rüzgarlar esmesi, HP’nin piyasada yeni bir oyuncu olarak gelişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Güçlü bir platform olduğu belirtilen WebOS, kullanıcıların akıllı cihazlardan en fazla istediği şey olan uygulama konusunda eksik olduğu için eleştiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...