Wii U satışları hayal kırıklığı yarattı

Konsol savaşlarında PlayStation 4 ve Xbox One’ın yanında en güçlü üçüncü ürün olarak beliren Nintendo Wii U, satış beklentilerini aşağı çekti.

Haberler 17.01.2014 - 12:29

Wii U satışları hayal kırıklığı yarattı

100 milyar dolarlık bir sektör haline gelen video oyun dünyasının öncüleri haline gelen konsollar, PS4 ve Xbox One tarafından ele geçirilecek gibi görünüyor. İki konsolun ardından en iddialı ürün olarak beliren Nintendo, Wii U ile en kötü günlerini geçiriyor.


Nintendo CEO’su Satoru Iwata’nın 2013’teki iyimser görüşüne rağmen, Wii U satışları beklenenin hayli altında seyrediyor. Nintendo, Wii U ile 100 milyar yen faaliyet karı elde etmeyi planlarken, dün açıklanan en son tahminler, 335 milyon dolar faaliye karı ile 240 milyon dolar net zarar gösterdi.

Sadece 2 ay içinde Xbox One 3, PS4 ise 4.2 milyon satışı geçmiş olmasına rağmen, Wii U için 2014 mali yılında toplam satış beklentisi yüzde 69 oranında aşağı çekerek 2.8 milyona indirildi. Konsol için öngörülen ilk satış tahmini 9 milyondu.

The Verge sitesinin haberine göre, Nintendo özellikle Noel döneminde donanım satışlarının bekledikleri seviyeye ulaşmaması nedeniyle Wii U’da hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti. Analistler, şu an Wii U için 2.8 milyonluk satış beklentisinin gerçekleşeceği konusunda bile şüpheli.

Sayfa Yükleniyor...