NTV

WikiLeaks blokajı aşamadı

Türkiye

ABD'nin bazı gizli diplomatik belgelerini kamuoyu yararına yayımladığı için yoğun mali ve hukuki baskı uygulanan WikiLeaks belge yayımlamayı geçici süreyle durdurdu.

Kredi kartı şirketlerinin uyguladığı engelleme nedeniyle mali sıkıntıda olan Wikileaks, gizli belgeler yayımlamayı askıya alacağını açıkladı.

İlişkili Haberler


Wikileaks'e, Amerikan kredi kartı şirketlerinin uyguladığı engelleme nedeniyle bir süredir bağış yapılamazken, dünyada tartışmalara neden olan internet sayfasının son dönemde mali açıdan zor durumda olduğu basına yansıyordu.

Wikileaks'ten bugün yapılan açıklamada, sayfanın kurtulması için bağış toplanacağı ve bu süre zarfında gizli belgelerin yayımlanmasının durdurulacağı kaydedildi. Wikileaks'in kurucusu Julian Assange bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kredi kartı şirketlerinin engellemesinin "yasa dışı ve nedensiz" olduğunu savunarak "Bu saldırı gelirimizin yüzde 95'ini yok etti" dedi.

Yayımladığı binlerce ABD Dışişleri Bakanlığı gizli yazışmalarıyla tartışmalara neden olan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange 16 Aralık 2010'dan bu yana İngiltere'nin doğusundaki Suffolk'da ev hapsinde tutuluyor.

40 yaşındaki Assange'ın İsveç'e iade kararını temyize götürdüğü dava süreci Temmuz ayında sona ermişti. Londra'daki Yüksek Mahkemenin temyiz duruşmasına ilişkin kararı bekleniyor. Assange ile ilgili iade kararını temyiz mahkemesi bozmazsa, Wikileaks'in kurucusunun kararı İngiltere'de bir üst mahkeme olan Anayasa Mahkemesi'ne (Supreme Court) götürmesi öngörülüyor.

'AB KOMİSYONU KARAR VERECEK'
Konuyu Avrupa Komisyonu'na götürdüklerini hatırlatan Assange, Kasım ayı ortasına kadar AB'nin bu konuda bir karar vermesini beklediğini söyledi.

WikiLeaks'in kurucusu Assange, Doğuş Yayın Grubu tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde ikincisi gerçekleştirilen Yeni Medya Düzeni Konferansı'na konuşmacı olarak katılmış, çok yoğun ilgi gören ve yaklaşık 2 saat süren sunumu boyunca soruları yanıtlamıştı.

Assange'ın YMD 2011 konuşmasını buradan okuyabilirsiniz.