WikiLeaks’e bağış darbesi

Çevrimiçi ödeme sistemi sunan PayPal şirketi, WikiLeaks'in hesabını kapatarak sitenin bağış toplama faaliyetlerini sekteye uğrattı.

05.12.2010 - 14:34

WikiLeaks’e bağış darbesi

Binlerce diplomatik belgeyi ele geçirip yayınlayarak son yılların en büyük gazetecilik olayına damgasını vuran WikiLeaks internet sitesi, her koldan saldırıya uğramaya devam ediyor. Sitenin tek gelir kaynağı olan bağışlar, PayPal şirketinin WikiLeaks hesabını kapaması yüzünden tehlikeye girdi.


ntvmsnbc'nin PayPal bloğu, the Huffington Post ve The Guardian'dan derlediği bilgiye göre internet üzerinde kredi kartıyla ödeme yapma sistemi olan PayPal, WikiLeaks’in hesabını cuma günü kapatma kararı aldı. Ertesi gün ise firma bloğunda yayınalanan açıklamada WikiLeaks’in PayPal kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği iddia edildi.

Firma yetkililerine göre WikiLeaks “PayPal ödeme sisteminin yasadışı faaliyetler için kullanılamayacağı” hükmünü ihlal ediyordu. Nitekim bu yayından kısa süre sonra PayPal'deki WikiLeaks hesabı donduruldu. WikiLeaks’e PayPal üzerinden bağış yapmak isteyenler, Cumartesi sabahından bu yana “alıcı bağışınızı şu anda kabul edemiyor” mesajıyla karşılaşıyor.

PayPal çevrimiçi ödeme sistemi, WikiLeaks’in bağış toplarken kullandığı en önemli çevrimiçi araçlardandı.

Bu arada İngiliz The Guardian gazetesi, WikiLeaks’in Amazon’dan sonra PayPal tarafından da ‘kovluduğunu’ belirterek okuyucu görüşüne başvurdu. “Şu anda bağış yapma şansınız olsa WikiLeaks’e bağış yapar mısınız?” sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 86.7 gibi ezici bir çoğunluğu oluştururken, ‘hayır’ diyenler yüzde 13.3’te kaldı.

Gazetenin internet sitesindeki anket halen devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...