Wikipedia editör dostu olmak istiyor

Wikipedia vakfı, sıradan kullanıcıların da İnternet ansiklopedisine katkıda bulunmasını sağlamayı amaçlıyor.

Haberler 18.12.2008 - 20:37

Wikipedia editör dostu olmak istiyor

İçeriği gönüllü kullanıcılar tarafından geliştirilen Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, bir çok ziyaretçinin içerik ekleme fonksiyonunun karmaşıklığı nedeniyle veri tabanına bildiklerini aktarmamasına bir çözüm arayışı içinde.

Vakıf, Internet ansiklopedisinin herkes tarafından geliştirilebilmesi amacıyla, mevcut karmaşık metin düzenleyici arayüzün geliştirilmesini planlıyor. Wikimedia bu sebeple 890 bin dolarlık bir bütçe ayırmış durumda.

İsteyen herkes www.wikipedia.org adresi üzerinde barındırılan ve birçok dilde yayın yapan interaktif ansiklopediye bir kullanıcı hesabı oluşturup katkı sağlayabiliyor. Ancak bilgisayar sistemlerinden kullanıcı seviyesinde yararlanan insanlar için bu işlem oldukça karmaşık. Kullanıcılar bir makaleyi düzenlemek veya yeni bir makale eklemek istediklerinde karşılarına çıkan ekran bir yığın kod arasında kaybolmalarına neden oluyor.

Wikimedia yöneticilerinden Sue Gardner, Wikipedia’nın orta ve üst düzey teknik bilgiye sahip kullanıcılar tarafından ilgi çekici görüldüğünü ve geliştirilebildiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Ancak bu sırada çok değerli bilgiye sahip olan ancak teknolojik dünyaya yabancı bilgi kaynaklarından faydalanamıyor”.

Bu sıkıntıyı aşma amacıyla Stanton Vakfı tarafından Wikimedia’Ya 890 bin dolarlık hibe yapıldı. Vakıf bu kaynakla oluşturacağı beş kişilik ekip sayesinde kullanıcıların interaktif ansiklopediye katılımlarını engelleyen unsurları belirleyip bu eksiklikleri iyileştirmeyi amaçlıyor.

Sayfa Yükleniyor...