William Lilly (1602 – 1681)

İngiliz Merlin’i olarak da bilinen William Lilly, 1632 yılında John Evans tarafından Astroloji ile tanıştırılıncaya kadar özel sekreterlik gibi işlerde çalışmıştır.

01.03.2009 - 00:20

William Lilly (1602 – 1681)

İngiliz Merlin’i olarak da bilinen William Lilly, 1632 yılında John Evans tarafından Astroloji ile tanıştırılıncaya kadar özel sekreterlik gibi işlerde çalışmıştır. Aldığı gramer eğitimi, ona yazışmalarla bolca ilgilendiği mesleğinde fazladan bir özellik katmakla kalmamış, Astrolog sıfatıyla verdiği eserlerinin popüler olmasında da, içeriğin kendisi kadar büyük rol oynamıştır.

Astroloji dışındaki okült bilimlerle de ilgilenen Lilly, sağlığının bozulması üzerine 1636 yılında taşrada bir ev kiraladı ve 5 yıl kadar burada dinlendi. Bu süreyi de, Astrolojik bilgilerini kendi gözlem ve izlenimleriyle artırmakla geçirdi. Ayrıca, Astroloji’nin politika gibi dünyevi konularda nasıl kullanılabileceği hakkında da fikirler geliştirdi.

1641’de sağlığı düzelince Londra’ya döndü ve profesyonel Astrolog sıfatı ile Astrolojik yorumlamalara başladı. Öngörülerde bulunmak için Horary Astroloji (o andaki gökyüzü yerleşimlerini dikkate alarak yapılan yorumlama yöntemi) kullanmaktaydı. Kısa sürede ünlü oldu ve popülerliği, yılda, kendisine sorulan 2000’den fazla soruya haritaları yorumlayarak yanıt vermesini ‘gerektirecek’ kadar arttı.

İngiliz Parlamenter Bullstrode Whitelocke ile görüşmelerinde yaptığı doğru öngörümler ile, Parlamento içerisindeki başka insanların da ilgisini çekti. İngiliz İç Savaşı’ndan sonra söylenen, 1. Charles’ın Lilly’yi kendi tarafına çekmesinin, yenilen ordularından çok daha güçlü bir silahı eline geçirmek demek olacağıydı.

Lilly’nin askerler arasındaki etkisini bilen ‘üst kademe’ kişiler, onu, zafer öngörülerini yayması için Colchester kuşatmasına bile götürmüşlerdir. Askerler, Kral taraftarı olan Astrolog Geroge Wharton’ın Kral’ın zaferiyle ilgili öngörümlerinin sadece ‘propoganda’, Lilly’nin Kral’ın yenilgisiyle ilgili öngörümlerinin de ‘gerçek öngörüler’ olduğunu savaşın gidişatı içerisinde deneyimleyerek görmekteydiler.

Lilly’nin, İç Savaş sırasında kendisine gizlice akıl danışmaya gelen Kral taraftarı ziyaretçileri de vardı. Hatta İç Savaş’tan sonra Lady Jane Whorewood, 1. Charles’ın hapisten kaçırılmasıyla ilgili olarak fikir almaya gelmiştir. Ancak 1. Charles, aracılar yoluyla kendisine ulaştırılan bu öğütleri hiçbir zaman dikkate almamış, Lilly’yi hep ‘karşı tarafta’ görmüştür.

Lilly, Merlinus Anglicus Junior adındaki ilk almanağını 1644 yılında yayınladı ve 1. Charles’ın 1645 yılında Naseby Savaşı’nda alacağı son yenilgiyi önceden tahmin eden isim olarak İngiltere’nin en büyük Astrologları arasında anılmaya başlandı. Astroloji üzerine birçok yazı yazan ve almanak yayınlayan Lilly’nin bugün en önemli eseri olarak kabul gören Christian Astrology ise 1647’de yayınlandı. Bu eser, Geleneksel Orta Çağ Astrolojisi’ni ve Horary Astroloji’yi inceleyenler için temel kaynak olma niteliği taşımanın yanında, içerdiği bilgiler ile de hala geçerli olarak kabul görmektedir.

İç Savaşın bitmesinden ve 2. Charles’ın tahta çıkmasından sonra, Parlamento’daki tanıdıkları vasıtasıyla Kraliyet Ailesi için de çalışmaya başlamayı uman Lilly hayalkırıklığına uğradı ve bir kez daha taşraya çekilerek 1681 yılında ölümüne kadar tıp ile ilgilendi. 
http://www.astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...