Windows 7, Microsoft’u uçurdu!

Tarihinin en başarılı ürününe imza atan Microsoft, bu sayede ikinci üç aylık dönemde karını yarı yarıya artırarak analistleri şaşırttı.

Haberler 23.07.2010 - 11:54

Windows 7, Microsoft’u uçurdu!

Bilişim dünyasında Apple furyası eserken geri planda satış patlaması yapan Windows 7, Microsoft’a büyük başarı kazandırdı. Firma tarihinin en başarılı ürünü olduğu söylenen Windows 7 sayesinde Microsoft’un karı yaklaşık yüzde 50 fırladı.


Nisan-Mayıs-Haziran aylarında Microsoft’un net geliri yüzde 48 artarak 4,52 milyar dolara fırladı. Gelirler ise geçen yılı aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artarak 13,1 milyar dolardan 16,04 milyar dolara çıktı.

Geçen yılın büyük bölümünde küresel ekonomiyi etkisi altına alan ekonomik kriz yüzünden bilgi-işlem sistemlerini yenilemeyi erteleyen firmalar, 2010 başından itibaren harcamalarını artırdı. Buna hızlanan yeni PC satışları ve Windows 7’nin selefi Vista’ya kıyasla çok daha beğenilen ve sorunsuz bir ürün olması da eklenince Microsoft çok başarılı bir dönem geçirdi.

Geçen yıl satışa sunduğu Windows 7'den 175 milyondan fazla sattığını belirten şirket, 88 bin 596 kişiye istihdam sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...