Windows 8 devriminin tasarım harikası

Windows 8 mobil ve dizüstü bilgisayar sektörünün oyun değiştiricilerinden biri olacağını kanıtlamış durumda. Bunun en yeni ve başarılı örneklerinde biri ise Samsung Ativ SmartPC Pro.

21.12.2012 - 08:45

Windows 8 devriminin tasarım harikası

Microsoft, Ekim ayı sonunda sunduğu Windows 8’in ‘yeni bir dönem’ başlatacağını söylerken kesinlikle abartılı bir ifade kullanmıyordu. PC’lerden giderek uzaklaştığımız günlerde, Windows 8 mobil ve dizüstü bilgisayar sektörünün oyun değiştiricilerinden biri olacağını kanıtlamış durumda. Bunun en yeni ve başarılı örneklerinde biri ise Samsung Ativ SmartPC Pro.

PC devri bireysel kullanıcılar adına giderek azalıyor, herkes her anında teknolojiyi ve interneti yanında istiyor. Evet, her gün daha fazla insan akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanıyor ve PC devri yerini dizüstü ve tablet bilgisayarlara bırakıyor.

Microsoft’un en büyük kozu olan ve bir yıl içinde bir milyara yakın bilgisayarda kullanılması hedeflenen Windows 8, piyasaya oyunun kurallarını değiştirerek girdi. Öyle ki, artık yeni akım, ultrabook + tablet bilgisayar karışımı olan mobil cihazlar. Birçok markanın ‘Windows 8 dünyasında’ geç kalmadan piyasaya sürdüğü dizüstü (daha doğrusu ultrabook) + tablet bilgisayarlardan bir tanesi, Samsung Ativ SmartPC Pro.

Samsung’un tablet piyasasına sunduğu Galaxy 10.1 serisinin devamı niteliğini taşıyan Ativ SmartPC Pro, aynı zamanda Google Android ile çok sıkı bir ilişkisi olan Samsung’un ‘kaçınılmaz olarak’ Windows 8 ile sunduğu ilk ürün. Kimsenin gücenmemesi gereken bu durumdan faydalanması gerekenler ise bu başarılı cihazı tecrübe etmek isteyecek kullanıcılar. Peki SmartPC Pro ne kadar başarılı?

GENEL BAKIŞ

Samsung Ativ SmartPC Pro (700T1C), görünüm açısından şık bir cihaz. Yeni akım bir tablet olarak en büyük iki özelliği, çok kolay bir şekilde dokunmatik tablete monte edilebilen klavyesi ve tabletin üzerinde bulunan S-Pen aparatı.

11.6 inç (29.6 cm) genişliğinde ekran bulunduran bilgisayarın monte edilebilir klavyesi, neredeyse standart bir klavye kadar büyük. Tabletin kendisi, sadece 11.9 mm kalınlığında ve 884 gr ağırlığında.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Tabletin sol kenarında HDMI girişi ve ses ayarı butonu bulunuyor. Üst kısımda ise standart 3.5 mm’lik kulaklık girişi, açma/kapama tuşu, auto rotate (otomatik ekran döndürme açma-kapama tuşu), 3.0 USB girişi ve micro SD kart girişi yer alıyor. Sağ tarafta ise S-Pen aparatının yuvası bulunuyor. Windows ana sayfa tuşu, ön panelin altında, ortada.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Ortasındaki tuşa basılı tutarak çok kolay bir şekilde monte ettiğiniz ve aynı şekilde çıkardığınız klavyenin sağ ve sol tarafında birer tane 3.0 USB girişi bulunuyor. Aynı zamanda sol tarafta adaptörün giriş yuvası yer alıyor.

Tabletin ön panelinde 2, arka panelinde 5 mega piksel kamera yer alıyor. Cihazın LED flaşı ise bulunmuyor.

PERFORMANS

Ativ Smart Pc Pro, her ne kadar fonksiyonları daha farklı olsa da işlemci ve görüntü kalitesi ele alındığında, Galaxy Tab 10.1 Note tabletinden daha iyi gibi duruyor.

Intel Core i5 3317U 1.7 GHz işlemci kullanan cihaz, yine Intel HD Graphics 4000 grafik kartı kullanıyor. 4 GB DDR3 RAM kullanan SmartPC Pro, 128 GB SSD veri depolayıcı ile etkileyici bir donanıma sahip . SmartPC Pro, Wi-Fi ve Buletooth 4.0 bağlantı özelliklerine sahip. Cihazın sunulduğu bölgelere göre 3G veya 4G modelleri de mevcut.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

64 bit Windows 8 işlemciye sahip olan Ativ SmartPC Pro’nun Full HD dokunmatik ekranı 1920x1080 çözünürlükte. Ekran oranı 16:9.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

KLAVYE VE S-PEN

Atic SmartPC Pro’nun getirdiği yeniliklerden biri, takılabilir klavye ile kullanımı. Açıkçası burada alışılması gereken bir durum yok. İşlem yaparken daha rahat çalışmak ve yazı yazmak için klavyeyi kullanmak ideal iken, video izlerken veya daha kolay uygulamalar kullanırken klavyeyi bir kenara koymak yeterli.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Klavyeyi takıp çıkarması saniyelik bir işlem olduğu için iki parça arasındaki entegre de artıyor. Güç kaynağı girişinin hem klavye hem de tablet üzerinde bulunması, cihazı klavyesiz taşıma kolaylığı için düşünülmüş. Güç kaynağı girişinin sadece klavye de bulunması kullanıcılara SmartPC Pro’nun klavyesiz taşınmaması gerektiğini hatırlatmak için düşünülmüş olabilir.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

S-Pen, her zamanki gibi son derece pratik ve hızlı bir kullanım sağlıyor. Ancak ‘dokunmatik bir ultrabook’ kullanırken yine parmaklarınızı kullanmayı tercih edeceğinizi söyleyebilirim. S-Pen, özellikle scroll konusunda yavaş kalıyor. Sayfalarda sağa sola veya aşağı yukarı yapmak için scroll bar’dan yararlanmak zorundasınız. Oysa ki parmağınızla birkaç salisede sayfanın her yerinde gezinebiliyor, ekranı büyütüp küçültebiliyorsunuz.

S-Pen, dokunmatik klavyede de sorun çıkarmasa da, tuşların algılanması için neredeyse 90 dereceyle basmayı gerektiriyor. Klavye de ise bazı tuşlar zor algılanabiliyor. Klavydeki Windows tuşunun da bazen tepkisiz kaldığını söylemeliyim. Yine de böyle durumlarda klavyeyi hemen çıkarıp tablet üzerinden işleme devam edilebiliyor.

Genel olarak, SmartPC Pro’nun kullanım opsiyonları açısından sunduğu pratiklik, S-Pen veya klavyedeki ufak kusurları önemsiz kılıyor. Windows 8’in sunduğu en süper pratiklik, parmağınızla ekranın solundan her ekranı anında çekip açabilmeniz.

Klavye olmadan yazı yazmanızı kolaylaştırmak için, S-Pen ile kullanabileceğiniz ‘on-screen keyboard’, yani masa üstü klavyesi sunulmuş.

Kısaca, SmartPC Pro ile klavye ile, dokunmatik ekran ile veya S-Pen ile yazı yazabilirsiniz. S-Pen ile, rahatlıkla dosyaları sürükleyebiliyor, açabiliyor, ekrana dokunmadan dosyaların üzerinde gezinebiliyorsunuz.

SES, KAMERA VE OYUN

Kulaklıklarla müzik dinleme keyfi, neredeyse tüm Samsung akıllı telefonları ve tabletlerinde olduğu kadar başarılı. Yine de bass eksikliği bazılarını tatmin etmeyebilir.

Önde 2, arkada 5 mega piksellik kameralar, LED flaş olmasa da yeterli diyebileceğim bir fotoğraf kalitesi sunuyor.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Fotoğrafları 0.9 ile 5 mega piksel ayarı arasında çekebiliyorsunuz. Ancak renk kalitesi ve çözünürlük yetersiz kalıyor.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Tabletin 720p video çekim özelliği de bulunuyor. Ancak yine çok kaliteli bir görüntü elde edildiğini söylemek zor.

Windows Media Player ile video kalitesinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, Xbox Video Store’dan da video izleyebilirsiniz.

SmartPC Pro’da bir dizüstünde veya PC’de olduğu gibi oyun oynamayı tabii ki düşünmemek lazım. Hali hazırda o bir dizüstü özellikleri sunan tablet. Oyun keyfi için, Windows Store’dan çok sayıda ve çeşitli oyun seçebilirsiniz.

SONUÇ

Samsung Ativ SmartPC Pro, dokunmatik ekranı, S-Pen aparatı ve klavyesiyle gerçekten kullanması fazla kolay ve bu yönüyle ayrı bir keyif veren bir bilgisayar. Performansı ve görüntü kalitesi oldukça iyi, tablet özelliklerine eklenen klavyesi bir fazlalık değil, tersine çalışma kapasitesini artıran bir eklenti.

Daha da önemlisi, Windows 8 ile Ativ SmartPC Pro oldukça iyi bir uyum sağlamış. Cihaz, Windows 8 ile standart olarak eğlenmek ve çalışmak adına ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamaları sunuyor. Video ve oyun elinizin altında, Windows Store ihtiyaç duyacağınız uygulamalarla karşınızda.

Samsung Ativ Smartpc Pro’ya iki iyi rakip olduğunu söyleyebilirim. Biri Asus Transformer Book. Tasarım olarak Smartpc Pro’ya benzeyen Transformer Book, 1980p gibi süper çözünürlüklü bir ekrana sahip. Cihazın işlemcisi Intel Core i7 3517, işlemci hızı ise 1.9GHz ve 4G RAM kullanıyor.

Bir diğer aday, Sony Vaio Duo 11. SmartPc Pro ile aynı ekran genişliğine sahip olan cihaz,  Intel Core i5 3317U, 1.7 Ghz işlemciye sahip. 1920 x 1080 çözünürlükte IPS ekrana sahip olan cihazın görüntü kalitesi de hiç fena değil.

ARTILAR

- Güzel tasarım ve klavye + S-Pen ile pratik kullanım,

- Yüksek performans ve görüntü kalitesi,

- Yüksek dahili belleğin yanı sıra micro SD kart girişi bulunması.

EKSİLER

- S-Pen ve klavye birbirlerini tamamlasa da tüm işlemlerde yeterli işlev görmeyebiliyor,

- Klavye üzerindeki USB girişleri flash disk okumada, yine klavye üzerindeki Windows tuşu ise size cevap verme konusunda tepkisiz kalabiliyor.

- Ana fonksiyonu fotoğraf ve video çekimi olmasa da, bu alanda iyi bir kalite sunmuyor.

GENEL PUAN: 85/100

ATIV SMART PC PRO 700T1C ÖZELLİKLER

İşlemci: Intel Core i5 3317U

Ekran genişliği: 29,6 cm

Çözünürlük: 1920x1080, 16:9

Ağırlık: 884 gr

İşletim sistemi: Windows 8

RAM: 4 GB DDR3

İşlemci hızı: 1.7 GHz

Dahili bellek: 128 GB

Ek bellek: microSD desteği

Kamera (arka/ön): 5 mega piksel / 2 mega piksel

Video kayıt özelliği: 720p

Batarya ömrü: 8 saat

Fiyat: 2.600 TL civarı

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...