Windows, Netbook pazarını ele geçirdi

Microsoft, Windows işletim sisteminin Netbook pazarının %90'ını ele geçirdiğini ifade etti.

08.04.2009 - 16:48

Windows, Netbook pazarını ele geçirdi

Microsoft, ağ odaklı, ultra taşınabilir ve nispeten ucuz modeller olarak nitelendirilen Netbook'ların popülerliğinin git gide arttığı dönemde, mevcut pazardaki ürünlerin %90'ında Windows işletim sisteminin bulunduğunu açıkladı.

2007 yılının son aylarında Asus'un Eee PC ile yarattığı pazarda ilk dönemde Linux dağıtımıyla gelen modellerin fiyat avantajından dolayı tercih edilmeyen Windows yüklü modeller, pazardaki ürünlerin artışı ve fiyatların dengelenmesiyle popülerliğini arttırdı.

Microsoft'un yaptığı açıklamada, günümüzde satılan Netbook modellerinin %96'sının Windows işletim sistemiyle satıldığı belirtildi. Netbook modellerinin büyük kısmında Windows XP bulunduğunu belirten açıklamada, bu durumun Windows Vista'nın pazarda halen Windows XP'nin gerisinde olmasının nedeni olduğu kaydedildi.

Windows 7 alanlar XP'ye geri dönebilecekler
Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 7 lisansı ile satılacak bilgisayarları alan kullanıcılarına Windows XP'ye geri dönme fırsatı tanıyacağını da açıkladı. Yazılım devi, uygulamanın bir benzerini Windows Vista işletim sistemiyle satılan bilgisayarlarda da gerçekleştirmişti. Windows XP, ilk olarak 2001 yılının Ekim ayında piyasaya sürülmüştü. Windows XP, tüm zamanların en çok satan işletim sistemi ünvanını koruyor.

Buna göre, bilgisayar üreticileri müşterilerine satmış oldukları Windows 7 işletim sistemi kullanan bilgisayarlarla birlikte Windows XP işletim sistemini bilgisayarlarına kurabilmelerine olanak tanıyacak kampanyalar düzenleyebilecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...