Microsoft, baştan aşağı yenilenen akıllı telefon işletim sistemi Windows 7'yi tanıttı. Yeni sistem, 4 markaya ait 10 ayrı telefonla yıl sonunda doğru aşamalı olarak piyasaya sürülecek.

İlişkili Haberler


Arayüzü ve uygulama sistemiyle önceki Windows Mobile işletim sisteminden oldukça farklılık gösteren WP7, ilintili uygulamaların bir arada görüntülenebildiği 'hub' sistemi ve yepyeni arayüzüyle dikkat çekiyor.

Oldukça kullanışlı olduğu görülen sistem, aynı zamanda bazı Xbox oyunlarının mobil versiyonlarını taşıyan bir oyun konsolu ve Zune müzik çalar olarak da görev yapabiliyor.

Yeni işletim sisteminin bir diğer özelliği de, ana rakipleri olan iPhone ve Android gibi, uygulamalara önem vermesi. Rakam henüz resmileşmese de söylentiler, WP7'li telefonlar için şimdiden 2 bin uygulamanın hazır ya da hazırlanmakta olduğu yönünde. Bunlar içinde elbette bolca oyun ve sosyal ağ uygulaması bulunuyor.

'Hub' sisteminde, temel fonksiyon grupları bir araya toplanabiliyor. Örneğin SMS atmak için bir kişinin telefon defterindeki sayfasına girdiğinizde onun tüm iletişim detaylarını, son e-postaları hatta Facebook ve Twitter'daki son güncellemelerini de görmek mümkün oluyor.

Aynı mantık, müzik ve diğer multimedyada da geçerli. Bu şekilde işlevlere erişim oldukça kolay hale geliyor. Elbette yeni arayüzün oldukça hızlı, akıcı ve kesintisiz çalıştığı da demo videolarda göze çarpıyor.

Microsoft, neredeyse tamamen baştan yazılan yeni işletim sistemiyle, bir hayli gerisine düştüğü rakiplerinden pazar payı çalmaya çalışacak. Şu dakika itibarıyla göründüğü kadarıyla da oldukça zorlu bir rakip olacak. Akıllı telefon pazarında son durum aşağıdaki gibi.

Hemen hepsi büyük dokunmatik ekrana sahip WP7'li 10 telefon, Kasım başından itibaren ABD ve Avrupa'da sırayla piyasaya verilecek. Bir kaç prototip de hazırlık aşamasında. HTC, 5 modelle listenin başında yer alıyor. İşte Engadget sitesinin derlediği tam liste:

Tablolar: Engadget