Merakla beklenen bilgi geldi. Microsoft’un Kasım’da piyasaya çıkarılan Windows Phone 7 akıllı telefon işletim sisteminin satış rakamları açıklandı.

Windows Phone 7 ile çalışan farklı markalı telefonların ilk 6 haftadaki toplam teslimat adedi 1.5 milyon oldu.

Windows Phone pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Achim Berg, açıkladığı rakamın kendilerini mutlu ettiğini, Phone 7’yi kullanan model sayısı arttıkça satışların daha da hızlanacağını belirtti.

Achim Berg’in açıkladığı rakam, toptancı ve dağıtımcıların satın aldığı telefon adedini gösteriyor. Yani son tüketiciye satışların ne kadar olduğu henüz belli değil.

Piyasaya çıkalı aylar geçmesine rağmen Apple iPhone, her 9 günde yaklaşık 1.5 adet satmaya devam ediyor. Android işletim sistemi taşıyan akıllı telefonda ise sadece 7günde bu rakama ulaşılıyor.

Uzun sure akıllı telefonlara Windows Mobile işletim sistemini veren Microsoft, iPhone ve Android’in çok farklı ve keyifli bir kullanıcı deneyimine yönelmesi üzerine popülaritesini yitirmişti.

Windows, yaklaşık 2 yıldır WinMo yerine geçireceği Phone 7 işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Nihayet 8 Kasım 2010’da ilk P7’li telefonlar piyasaya çıktı.