Wöber, görevini Gürzumar'a devretti

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünden kişisel nedenlerle istifa eden Osman Wöber, görevini Şakir Gürzumar'a devretti.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.07.2009 - 18:05

İstanbul Devlet Tiyatrosunda yapılan devir teslim töreninde konuşan Osman Wöber, kurumda uzun yıllar hizmet ettiğini, görevinin zor ve yorucu olduğunu belirtti. Wöber, daha önce Şakir Gürzumar'dan Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini devraldığını, bugün de görevini Gürzumar'a bıraktığını söyledi.        

Şakir Gürzumar ise İstanbul'un, devlet tiyatrolarının vizyon penceresi olduğunu vurguladı. Osman Wöber döneminde, devlet tiyatrosunda parlak oyunların sahnelendiğini dile getiren Gürzumar, bundan sonra da iyi oyunlar sergilemeye devam edeceklerini ifade etti.        

Yurt içi ve yurt dışı bağlantı festivallerin olacağını kaydeden Gürzumar, Devlet Tiyatrolarının 60'ıncı yılı dolayısıyla daha önceden oynanmayan 60 eserin sahneleneceğini kaydetti.

AKM'NİN KAPATILMASI İŞİMİZİ ETKİLEDİ
Bir gazetecinin ''Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) kapalı olması devlet tiyatrolarını etkiledi mi?'' sorusuna Osman Wöber, ''AKM'nin kapatılmasıyla, şartları AKM gibi olmayan çeşitli sahnelerde oyunların oynanması seyirci ve işimizi etkiledi. AKM'nin restorasyonunun 2010'da biteceği konuşuluyor, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacağı düşünülürse geç kalınmış olacağını düşünüyorum'' dedi.

Şakir Gürzumar
Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 1979 yılında mezun olan Gürzumar, 1981-1986 yılları arasında Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü ve Sanat Yönetmenliğini yaptı.         Ankara Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Müdürlüğüne de 1989'da atanan ve aynı göreve 1993 ve 1998 yıllarında da tekrar getirilen Gürzumar'ın sahneye koyduğu oyunlar arasında ''Töre'', ''Hayvan Çiftliği'', ''Genç Osman'', ''Küçük Prens'', ''Ne Güzel Bir Gün'' ve ''Küheylan'' bulunuyor.     

Sayfa Yükleniyor...