Doğuş Yayın Grubu tarafından ikinci kez düzenlenen “Yeni Medya Düzeni Konferansı” yatırımcı Tim Draper’ın girişimcilere verdiği tüyoların ardından alibaba.com’un başkan yardımcısı Brian Wong’un konuşmasıyla devam etti.

İlişkili Haberler


Konuşmasında e-ticaretle ilgili çeşitli bilgiler veren Brian Wong, eski ekonomi ile e-ticaret sonrası ekonomiyi karşılaştırdı.

“Eskiden çağrı cihazı vardı artık akıllı telefonlar var” diyen Brian Wong, dünün iş dünyası ve bugünün iş dünyası ile ticaret ve e-ticaret arasında bu kadar derin farklar olduğunu dile getirdi.

“Alibaba” ismi için Ortadoğu’ya teşekkür eden Wong, 1999’da 18 kurucuyla başlayan girişimin 12 yıl sonra Çin’in en büyük e-ticaret şirketi olduğunu anlattı.

E-ticaret ekosisteminin sadece bir siteden ibaret olmadığını belirten Brain Wong, sistemin diğer parçalarını da tanıttı.

‘ZENGİN DEĞİL, MUTLU OLMAK İSTİYORUZ’
Alibaba sitesinin Başkan Yardımcısı, şirketin başarısının ardındaki misyon ve vizyonu da şu sözlerle açıkladı:

“İlk amaç müşteriyi, sonra çalışanı, en son ise hissedarları mutlu etmek. Çünkü müşteri memnun olursa onlar zaten sonunda mutlu olurlar. Dünyanın en zengin şirketi olmayı değil, dünyanın en mutlu insanlarına sahip olmayı istiyoruz.”

HEDEF: ÜÇ ASIR AYAKTA KALMAK
Hedeflerinin en az 102 yıl ayakta kalmak olduğunu ifade eden Wong, işe 1999’da başladıklarını hatırlatarak, “Bu sayede en az 3 asır ayakta kalmış olacağız” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ YATIRIM
Türkiye’de şirketlerin yüzde 99’unun KOBİ olduğunu belirten Wong, Türkiye’de Diyalogo ile ortaklık kurduklarını açıkladı.

Türkiye ile Çin’in arasındaki benzerliğe dikkat çeken Wong, iki pazarın da kendine özgü yapıları olduğundan bahsetti.

'İŞ İMKANI YARATIYORUZ’
E-ticaretin işsizlik yarattığı eleştirisine de cevap veren Brian Wong, “İşsizlik yaratmıyoruz, yaptığımız işle insanlara yeni iş olanakları yaratıyoruz” dedi.

Alibaba’nın KOBİ’lere yardım edebileceğini ve bunun için hükümetlerle birlikte çalışmaları gerektiğini dile getiren Wong, zaten onlara halihazırda da bazı fırsatlar sunabildiklerini, ancak bunu daha kolay hale getirmelerinin şart olduğunun farkında olduklarını da kaydetti.