Temaslarda bulunmak için İstanbul'da bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi Bettina Wulff, Fener Rum Patrikhane’sine geldi.

İlişkili Haberler


Wulff çiftini Almanya metropoliti Augustinos, peder Dositheos ve diğer patrikhane yetkilileri karşıladı.

Patrikhane bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde eşiyle birlikte mum yakan Wulff, ardından kiliseyi gezerek bilgi aldı. Wulff çiftinin kiliseyi ilgiyle izledikleri görüldü.

Konuk Cumhurbaşkanı Wulff daha sonra, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile basına kapalı görüştü.

Yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından Bartholomeos ile konuk Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi Bettina Wulff el sıkışarak, beraberlerindeki heyetle basın mensuplarına poz verdi.

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Wulff, Almanya'daki Rum Ortodoks kilisesinin rolüyle ilgili konuştuklarını belirterek, Rum Ortodoks kilisesinin rolünün Almanya'da giderek arttığını ve Almanya'daki çeşitliliğe katkı sağladığını söyledi.

Wulff, ''Tüm dinler arasında diyaloğun gelişmesini arzu ediyorum. Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dinleri arasında diyaloğun artmasını istiyorum. Az sonra müftü ile görüşeceğim ve İslam dünyasının bu konuya bakış açısını öğrenmekten mutluluk duyacağım'' diye konuştu.

Konuk Cumhurbaşkanı Wulff, diyalog ortamının sürmesi durumunda dünyada ilerlemeler sağlanacağını sözlerine ekledi. Bartholomeos da konuk Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin, Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Dini özgürlüklerle ilgili sorunlar gibi konular üzerinde konuştuklarını anlatan Bartholomeos, işbirliklerini, insanlığın iyiliği için sürdüreceklerini söyledi.

AYAĞI TAKILDI
Bu arada Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, basın mensuplarının karşısına çıkarken ayağı platforma takıldı. Bartholomeos, Christian Wullf ve eşini araçlarına kadar uğurladı.

EŞİ BAŞINI ÖRTTÜ
Wulff çifti, patrikane ziyaretlerinin ardından Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, İstanbul Başkonsolosu Brita Wagener ve beraberindeki heyetle Sultanahmet Camisi'ne geldi.

Burada İstanbul Müftü Vekili Mehmet Aşık ve Fatih Müftüsü İsmail İpek tarafından karşılanan konuk cumhurbaşkanı ve eşi, kendilerini bekleyen turistlerle selamlaştı.

Wulff çifti, Sultanahmet Camisi'ne ayakkabılarını çıkararak girdi. Bettina Wulff'un camiye girerken kıyafetini tamamlayan şalını başına örttüğü görüldü.

Sultanahmet Camisi İmamı Emrullah Hatipoğlu, konuklarına cami hakkında bilgi verdi.

Hatipoğlu, Wulff çiftine, üzerinde besmele yazılı çini bir tabak hediye etti.

Konuk Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi Bettina Wulff, camiden ayrılırken İstanbul Müftü Vekili Mustafa Aşık, eşi Hamiyet Aşık ve Fatih Müftüsü İsmail İpek ile gazetecilere poz verdi.

Cami ziyareti sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ve eşinin sempatik tavırları dikkat çekti.

Konuk Cumhurbaşkanı kendisiyle konuşmak isteyen turistlerin yanına giderek sohbet etti, çocukları sevdi, onlarla fotoğraf çektirdi.

AYASOFYA'YA YÜRÜYEREK GEÇTİLER
Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ve eşi Bettina Wulff, Sultanahmet Camisi'nden Ayasofya Müzesi'ne yürüyerek geçti.

Wulff çifti, bu sırada, gerek Ayasofya Müzesi gerek Sultanahmet Camisi fonda olduğu halde, sık sık basın mensuplarına poz verdi. Chistian ve Bettina Wulff, birbirlerine sarılarak, Sultanahmet Camisi'nin banklarında da fotoğraf çektirdi.

Konuk Cumhurbaşkanı ve eşini, Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun karşıladı.

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Wulff çiftine Haluk Dursun, müzenin tarihi ve özellikleri hakkında bilgi verdi.

Ayasofya'yı hayranlıkla izlediği gözlenen Wulff çifti, çıkışta müze özel defterini de imzaladı.

Dursun, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'e, Ayasofya Müzesi'nin fotoğraflarından oluşan bir albüm, eşi Bettina Wulff'e de Ayasofya armalı ipek fular ile çini bir tabak hediye etti.

TURİSTLERE EL SALLADILAR
Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi, Wulff çiftinin ziyareti sırasında, genel ziyaretçi girişine kapatılmadı. Cami ve müze içinde ziyaretler sırasında basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

Çok sayıda basın mensubunun izlediği ziyaretin sonunda Wulff çifti, kendilerini bekleyen turistlere el sallayarak, Ayasofya Müzesi'nin önünden makam aracına bindi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi Bettina Wulff, daha sonra, Yenikapı İskelesi'nden ''My Bosphorus Princess'' adlı tekneye binerek, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'nin Tarabya'daki Yazlık Rezidansı'na geçti.