Apple TV ve akıllı televiyonların sunduğu fonksiyonları marka farketmeksizin oturma odanızda tek bir sistemle kontrol edebilme imkanı kulağa şüphesiz hoş geliyor. Yeni nesil Xbox, güçlü donanımıyla televizyonlarını kontrol edebilecek, Skype üzerinden görüşmeler yapabilecek, Snap içeriğini kullanarak uygulamalar arasında gezinebilecek ve sesli komutlarla konsolunu açıp kapatabilecek.

USA Today sitesine açıklama yapan Electronic Entertainment Design and Research araştırma şirketinin analisti Jesse Divnich, “Standar uygulamalar, sosyal iletişim hizmetleri ve kişisel tecrübenin duyularla buluşması Microsoft için büyük bir başarı getirecek” ifadesini kullandı.

Sekiz çekirdekli x86 (32bit) işlemci, 500 GB HDD drive, Blu-Ray combo disc drive gibi güçlü teknik özeliklere sahip olan Xbox One, Gigabit Ethernet ve Wi-Fi bağlantısı, HDMI ve üç USB 3.0 girişi bulunduruyor.

XBOX 360’CILARA KÖTÜ HABER
Eğlence için oldukça başarılı olacağı izlenimi veren Xbox One, oyun keyfini ‘Smart Match’ özelliğiyle yeni bir boyuta taşımayı planlıyor.

Smart Match, ‘gelişmiş algoritmalar’ kullanarak, oyuncuları yetenekleri, dilleri ve tecribelerine göre eşleştirecek. Oyuncular, oyunları başlamadan önce beklemek yerine, uygulamalanın kendileri için bulacağı TV programları, müzik veya diğer oyunlarla vakit geçirebilecek.

EA Sports, Activision ve 343 Industries ile Halo ve COD’nin devamını sunacak olan Xbox One, aynı zamanda Madden NFL, FIFA, BA Live ve UFC gibi yeni oyunlarla da teknolojisi farklı bir tecrübeyle yaşatmak istiyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta, Xbox 360 oyunlarının yeni konsolda çalışmayacak olması.

Mashable’ın verdiği bilgiye göre Microsoft bu konuşa şu açıklamayı yaptı:

“Xbox One x86 mimarisi üzerine tasarlanan, Xenon işlemcili, sekiz çekirdekli çip kullanan bir cihaz. Sahip olduğu sistem, Xbox 360 oyunlarına uyumlu olmasına imkan vermiyor. Xbox One, bulut bilişimin tüm özelliklerinden faydalanan , en son teknoloji işlemcilerin desteklediği yepyeni oyunlar sunacak. Gördüğümüz destekten çok memnunuz ve gelecekte yeni oyunlar ve uygulamalar sunmaya devam edeceğiz.”

KAFAYA TAKILAN SORU
Xbox One’ın kendisi gibi yeni nesil oyunlarla geleceği belli olduktan sonra akla takılan bir soru, kullanılmış oyunların konsolda oynanıp oynanamayacağı.

Bu konuda açıklama yapan Xbox Live programlama müdürü Larry Hryb, ‘oyunların takas edilebileceği ve satılabileceğini, bir arkadaşınızın evinde oyun oynarken profilinize girdiğiniz sürece bedel ödenmeyeceğini’ belirtti.

Öte yandan, bir arkadaşınızın sizin oyununuzu alıp kendi profilinde oynamayı istemesi durumunda ne olacağı henüz belli değil.

Bazı soru işaretleri olsa da, Xbox One donanım gücü ve grafikleri gerçeği aratmayan oyunlarıyla büyük ilgi görmeye aday.