Türkiye’nin en uzun soluklu müzik festivallerinden olan Y.T.Ü Gitar Günleri, bu yıl 04-08 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Günleri’nde Lorenzo Micheli, David Martinez gibi gitar ustalarının konserleriyle birlikte, bir de gitar beste yarışması gerçekleştirecek.

Yıkdız Teknik Üniversitesi Gitar Günleri’nde usta gitaristlerle genç yetenekler her yıl olduğu gibi biraraya gelecekler.

04 Mayıs saat 19.00’daki açılış konserinde Yıldız Gitar Düo yer alıyor. Hemen ardından saat 20.00’da ise cazın usta ismi Neşet Ruacan bir caz gitar resitaliyle sahne alacak.

05 Mayıs saat 19.00’da Genç Yetenekler’ konserleri bağlamında Y.T.Ü Gitar öğrencileri, 20.00’de ise Alkan Akıncı yer alıyor.

06 Mayıs günü 19.00’da 30.yıllarına ulaşarak bir rekora imza atan İstanbul Gitar Trio’nun konseri var. Üçlü 30. yılları dolayısıyla bir de onur ödülü alacak. Hemen ardından saat 20.00’de, Uluslararası alanda büyük başarıları bulunan Terci-Korad ikilisi sahne alacak. İkili gitarın klasik repertuarının yanı sıra Türk bestecilerinin eserlerine de yer verecek. Konserde Bartok, Tedesco, Dyens ve Saygun’un eserleri seslendirilecek. Terci-Korad ikilisine de Y.T.Ü. Uluslararası 10. Gitar Günleri ‘Yılın Gitaristi’ ödülü verilecek.

07 Mayıs saat 19.30’da aralarında Tarrega, Andres Segovia yarışmaları da dâhil, 15 yarışmayı kazanmış, albümleri Naxos’dan yayımlanan genç gitarist David Martinez sahne alacak. Sanatçı konserinde Albeniz, Chopin, Tarrega gibi İspanyol bestecilerin yanı sıra ünlü Flâmenko gitaristi Paco de Lucia’yı da yorumlayacak.

08 Mayıs’taki kapanış gecesinde ise saat 19.00’da ‘Y.T.Ü 2. Ulusal Beste Yarışması’nın sonuçları açıklanacak ve ödül töreni gerçekleştirilecek. Törenin ardından saat 19.30’da İtalyan gitarist Lorenzo Micheli yeralıyor. Micheli aralarında Guitar Foundation America, Alessandria gibi birçok yarışmanın birincilik ödüllerini kazandı. Solo ve düo olarak çok sayıda CD ve DVD kayıtları yaptı. Micheli konserinde Aguado, Tedesco gibi bestecilere yer verecek.

Tüm etkinlikler Y.T.Ü Beşiktaş kampusü oditoryumunda ücretsiz gerçekleştirilecek.

www.gitar.yildiz.edu.tr