Yaban hayata 'içli' bakış

Vahşi hayvanların sığabileceği boyutlarda geliştirilen bir bilgisayarlı tarama (CT) aygıtı, veteriner tıbbı için yeni ufuklar açmaya aday.

22.07.2010 - 13:26

Yaban hayata 'içli' bakış

Mühendisler, büyük yabani hayvanların sığabileceği ve onların anatomisine uygun bir bilgisayarlı tarama aygıtını yapmayı başardı.

6 Temmuz’da hizmete giren görüntüleme aygıtını kullanan Leibniz Hayvanat Bahçeleri ve Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü’nden (Berlin) Thomas Hildebrandt, 250 kiloluk bir ayıyı 30 saniyede taradıklarını ve göğsünde futbol topu büyüklüğünde bir tümör belirlediklerini açıkladı.

Aygıt ayrıca bir aslanın belkemiğindeki bir sorunu, Borneo adasında cinsi tükenmek üzere olan ender bir nehir kaplumbağasının sindirim sistemindeki balık oltalarını ve Münih Hayvanat Bahçesi’nde kemik sorunundan kuşkulanılan bir yavru filde gerçekten de 20 çatlak kemiği ortaya çıkarmış. Veterinerler ve bakıcılar, kent halkının protestolarına rağmen yavru fili “uyutmaya” karar vermişler. Ama yavrunun ölümü boşuna değil. Tarayıcı kemik ve eklemleri son derece ayrıntılı görüntülediğinden, araştırmacılar bunları dünyanın başka yerlerinde benzer hastalık belirtileri gösteren fillerin kemik örnekleriyle karşılaştıracaklar.

Yavru filin annesinin yine hamile olduğunu belirten Hildebrandt, yeni yavru dünyaya gelmeden önce hastalığın genetik mi olduğunu yoksa beslenme bozukluğundan mı kaynaklandığını bulmaya çalıştıklarını söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...