Yaban hayata nüfus sayımı

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları milli park ormanlık alanında yaban hayatı envanter çalışması başlatıldı.

Anadolu Ajansı 25.08.2011 - 11:04

Yaban hayata nüfus sayımı

Kuzeydoğa Derneği ile Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan ortak çalışmada, birçok yabani hayvan çeşidinin yaşadığı Sarıkamış Ormanları Allahuekber Dağları Milli Parkı'nda ormana video ve fotoğraf çeken cihazlar yerleştirildi.

Kuzeydoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, Sarıkamış Ormanları Alahuekber Dağları Milli Parkı'nın yaban hayvanları envanterini çıkarmak için fotokapan, videokapan fotoğraf ve video çeken cihazlarla çalışma başlattıklarını söyledi.

Genetik analizlerle ilgili de çalışma yapıldığını belirten Çoban, 2 bin 500 rakımlı ormanlık alanda hayvanların geçiş noktalarını belirleyerek buralara fotoğraf ve video çeken cihazlar yerleştirdiklerini ifade etti.

Yerleştirilen cihazlar sayesinde hayvanların türlerinin ve yoğunluğunun belirleneceğini belirten Çoban, şunları kaydetti: ''Bu ağaçlara bağladığımız cihazlarla biz olmadığımız zaman buradan geçen hayvanların hangi türler olduğunu, ne kadar yoğunlukla geçtiğini, insanların yaşadıkları yerlere ne kadar yaklaştıklarını net bir şekilde görebiliyoruz. Buradan alacağımız verilerle de  milli parkın etrafında bulunan 17 köyde yaptığımız anket çalışmalarının sonuçlarını birleştirip milli park ve orman işletmesi arazisindeki köylerde acil eylem planı hazırlayacağız. Bu eylem planında da yapılması gereken öncelikler, insanların neye ihtiyacı olduğunu, onları daha iyi nasıl koruyabiliriz, onların evcil hayvanlarını yaban hayvanlardan 'örneğin kurtlardan nasıl koruyabiliriz' gibi bunun planını çıkaracağız.''

Bu çalışmayı diğer kurumların desteği olmadan tek başlarına yapamayacaklarını belirten Çoban, ''Kars Belediyesi, Kafkas Üniversitesi, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi bütün yereldeki insanlardan destek alarak Sarıkamış için pilot plan çıkaracağız. Bu plan daha sonra Türkiye'ye örnek olacaktır. Çünkü bu tür çalışmalar Türkiye'de çok fazla yok, Artvin'de var. Şimdi de Sarıkamış'ta yapılıyor'' diye konuştu.

Bilim Koordinatörü Çoban, yapılan çalışmanın bilimsel kısmına İngiltere'den bir vakfın destek verdiğini, diğer saha çalışmalarını da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan alınan küçük bir kaynakla yürütmeye çalıştıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...