Yaban hayatı onlar kurtarıyor

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi yaralanmış, öksüz kalmış ya da hasta yaban hayvanlarının tedavilerinin  yapıldığı ve tekrar sağlıklı bir şekilde doğaya bırakıldığı bir merkez.

26.10.2011 - 07:28

Yaban hayatı onlar kurtarıyor

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, KuzeyDoğa Derneği, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi Çevresel Yatırım Programı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve İkinci Şans Derneği arasında 6 Aralık 2010 tarihinde imzalanan protokolle kuruldu.

Amacı Türkiye'deki yaralı, hasta ve yavru yaban hayvanlarının tedavi, rehabilitasyon ve bakımlarının yapılması... Bursa, Karacabey İlçesi Boğazköy Mevkiinde faaliyete geçti.

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde  yaban hayatı veteriner hekimi ve yönetici personelinin yanında gönüllü ve stajer öğrenciler de çalışıyor.

Yaralı ya da hasta yaban hayvanlarına gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra bakımları da bu merkezde uzman veteriner hekim ve ekip üyelerince yapılır. Merkez, bu hayvanların beslendiği, düzenli kontrollerinin yapıldığı, imkânlar elverdiği ölçüde farklı operasyonların da yapıldığı bir yaban hayvanı hastanesi gibi çalışır.

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi farklı nedenlerle yakalanmış, bir yere takılmış, bir yere düşmüş yaban hayvanlarını uzman veteriner hekimi ve ekibini müdahalesiyle güvenli bir şekilde kurtarmakta ve doğaya yeniden salmakta. Bu yaban hayvanı evinize girmiş bir yılandan, tel tuzaklara yakalanmış bir ayı, kurt, tilki ya da sansar olabilirken, apartman boşluğunuza düşmüş göç yorgunu bir akbaba ya da arazinizdeki bir kuyuya düşmüş yaban domuzu bile olabilir.  Bu şekilde bir hayvanını gördüğünüzde ya da bulduğunuzda hiçbir şey yapmadan ekibe haber verebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...