Ekipler, kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı yaylalarda yiyecekte bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için traktörle 350 kilogram saman ve 150 kilogram geyik yemi götürdü. Kar nedeniyle ilerlemekte güçlük çeken ekipler, saman balyaları ve yem torbalarını sırtlarında taşımak zorunda kaldı.

Ekipler tarafından Samat, Örencik, Çepni ve Mangırlar yaylalarına geyik ve karacalar için 350 kilogram saman ve 150 kilogram geyik yemi bırakıldı. Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Yaban Hayatı ve Av Koruma Mühendisi Yasin Udun, gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığın talimatlı doğrultusundayemleme çalışması yaptıklarını belirterek, "Bolu'da bulunan avcılar derneği ilebölgede bulunan yabani hayvanların yemleme çalışmasını belirli aralıklarla yapıyoruz. Bugün de Abant yaylalarına geyik ve karacalar için yem bıraktık" diye konuştu.

Udun, kış şartlarına göre yemleme çalışmasının devam edeceğini anlatarak, "Şu anda bölgeye 300-350 kilogram saman ve 150 kilogram geyik yemi bıraktık. Elimizde yaklaşık 5 ton saman ve yem bulunuyor. Bu yemler bittikten sonra gerekli takviyeler bakanlığımız tarafından yapılacak" ifadesini kullandı.

Bolu Köroğlu Avcılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Şenol ise yaban hayvanlarının aç kalamaması için gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.