Avrupa Parlamentosu (AP) sinema ödülü 'Lux' için 3 finalist film, Venedik Film Festivali'nde belirlendi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Almanya'da yaşayan Türk asıllı yönetmen Züli Aladağ'ın Avusturyalı eşi Feo Aladağ'ın yaptığı "Yabancı" (Die Fremde) filmi finalistler arasına girmeyi başardı.

AP üyelerinin oylarıyla seçilecek "Lux" ödülü için yarışacak diğer iki film, yönetmenliğini Filippos Tsitos'un yaptığı Almanya-Yunanistan ortak yapımı "Akadimia Platonos" ve yönetmenliğini Olivier-Masset-Depasse'ın yaptığı Belçika, Fransa ve Lüksemburg ortak yapımı "İllegal" oldu.

Oyuncuları arasında Sibel Kekilli, Nizam Schiller, Derya Alabora ve Settar Tanrıöğen'ın bulunduğu "Yabancı", bir namus cinayetini konu alıyor.

Evlenerek Almanya'dan ayrılıp İstanbul'a yerleşen Umay, aile içi şiddetten kaçarak, Berlin'de yaşayan anne babasının yanına sığınıyor. Ancak ailesi, "namuslarını lekelediği" gerekçesiyle genç kadını dışlıyor. Umay'ın kendi hayatını yaşama kararı ise bir anlamda ölüm fermanına imza attığı anlamına geliyor.

EN İYİ KADIN OYUNCU KEKİLLİ
Dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca Film Festivali'nde bu yıl "en iyi film" ödülünü alan "Yabancı", baş rol oyuncusu Kekilli'ye de "en iyi kadın oyuncu" ödülü kazandırmıştı.

AP'nin sinema ödülü "Lux", dağıtılmaya başlandığı 2007 yılında Türk asıllı ünlü Alman yönetmen Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmine verilmişti.

AP üyelerinin oylarıyla seçilecek 2010 "Lux" ödülünü kazanan film, 24 Kasım'da Strasbourg'da açıklanacak.

"Lux" ödülü kazanan filmlerin AB'nin 23 resmi diline çeviri masrafları, AP tarafından karşılanıyor.