Yabancılara Türk piyangosu

12 dev adamın Dünya 2. olmasının ardından yönetmelik gereği sporcuların kulüpleri de ödüllendirilirken; Ersan, Cenk ve Hidayet’in takımlarına da piyango vurdu.

Haberler 15.09.2010 - 12:28

Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Cenk Akyol sayesinde milyonlarca dolarlık bütçelere sahip olan Toronto Raptors (Kanada), Milwaukee Bucks (ABD) ve Air Avellino (İtalya) takımları da ’deki ödül yönetmeliğinden yararlanacak.

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandıkları için yasa gereği devletten 400’er Cumhuriyet Altını almaya hak kazanan milli basketbolcuların kulüpleri de aynı yönetmelik gereği ödüllendiriliyor.

Buna göre milli takıma seçildiklerinde Toronto’nun formasını giyen Hidayet sayesinde Kanada ekibine, Ersan’dan dolayı Milwaukee’ye ve Türkiye’ye dönmesine karşın milli takıma geldiğinde İtalya ekibinin kadrosunda göründüğü için Cenk sayesinde Air Avellino’ya 200’er Cumhuriyet Altını verilecek.

Vatan gazetesinin haberine göre Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, üstün başarı gösterenlerin ödüllendirilmesi hakkındaki yönetmelikte bu maddenin bulunduğunu ama ilk kez bir yabancı kulube ödül verme durumuyla karşılaştıklarını belirtti.

Akgül, “Hukukçularımızla bu durumu görüşüp adı geçen kulüplere ödül verip vermeyeceğimize bakacağız. Eğer vermemiz gerekiyorsa da bir şekilde o kulüplere ulaştırırız. Bu durum yönetmelikte bazı boşlukların olduğunu ortaya koydu. Başka eksikliklerde saptamıştık. Bunların hepsini düzeltmek için yönetmelikte değişiklik çalışması başlattık” dedi.

Sayfa Yükleniyor...