Yabani kedi koruma altında

Antalya'da nesli tehlike altındaki yavru bir karakulak yolda baygın olarak bulundu. Şimdi koruma altında...

Yabani kedi koruma altında

Antalya'nın Düzlerçamı mevkisinde bir vatandaş tarafından yol kenarında nesli tükenme tehlikesi altındaki yavru 'karakulak'ı buldu. Yavru Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde koruma altına alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir vatandaş, Antalya'nın yaban hayatını koruma alanı olan Düzlerçamı'nda yol kenarında bitkin halde bulduğu soyu tükenme tehlikesi altında olan kedigillerden yavru karakulağı (Caracal Caracal) Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne teslim etti.

Hayvanat bahçesi yetkililerince gerekli sağlık kontrolleri ve tedavisi yapılan karakulak, koruma altına alındı.

Açıklamaya göre, 5-6 aylık olduğu tahmin edilen karakulak, kendi kendine beslenebileceği 1 yaşına kadar hayvanat bahçesinde kalacak. Düzenli olarak canlı yemle beslenen Karakulak için yaşam alanına uygun doğal ortam hazırlandı.


Gizlenme ustaları

Ortalama ağırlığı 7-9 kilo arasında değişen karakulakların, geceleri avlandığı ve doğada çok iyi gizlenebildikleri için vahşi yaşamda onları görebilmenin çok zor olduğu biliniyor.

Türkiye'de Ege ve Akdeniz'de çam ormanları arasında yaşadığı bilinen karakulaklar, dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında da yer alıyor. Kedigiller familyasından karakulaklar, Antalya'nın dağlarına kurulan fotokapanlar (hareketi görünce kendiliğinden çalışan fotoğraf makinesi) ile görüntülenerek Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından takip ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...