İstanbul 3 gün yağmurlu. Dün başlayan yağmur kuvvetli lodosla birlikte en çok Avrupa yakasını etkileyecek. Bugün ise özellikle öğle ve akşam saatleri arasındaki yağışa dikkat!

Bugün poyraza dönecek rüzgar, soğuk ve kuvvetli eserken, yağışları da şiddetlendirecek. Silivri, Çatalca, İkitelli çevrelerinde taşkın ve su baskını riski var. Ayrıca Trakya geneli ve Çanakkale'de de şiddetli yağmurla sel riski artacak.

Ankara'da lodos kuvvetleniyor, sıcaklık 25 derece. Dün öğleden sonra Başkent'te başlayan yağışlar batıdaki kadar şiddetli olmayacak, 2 gün aralıklarla hafif devam edecek.

İzmirliler dikkat! Dün şiddetli sağanaklar Muğla ve Aydın'la birlikte İzmir'i vurdu. İzmir'de bu geceye kadar sel tehlikesi sürecek. Yağışlar ise salı günü hafifliyor. 

Batı Akdeniz'de de yağmurlar başlıyor. Pazartesi ve salı günü bölgede şiddetli yağış var.

İç Anadolu Bölgesi ise sıcak, termometreler 25 dereceyi geçiyor. Ancak hava sıcak olsa da Konya, Ankara arasında yağmur başlayacak.

Karadeniz'de Samsun-Artvin arası 2 gün güneşli ve sıcaklık 30 dereceye yakın. Batı Karadeniz!de ise yağmurlar başlıyor ama lodos estiğinden hava ılık hissedilecek. 

Doğu Anadolu'da batının aksine Çarşamba'ya kadar sıcaklık artışını sürdürecek ve hava çoğu yerde açık olacak. Sadece geceler soğuk...

Güneydoğu'da ise yağış yok, 2 gün boyunca hava açık ve sıcak.


 
İZMİR'DE SU BASKINI
İzmir'de dün gece saatlerinde başlayan ve sabaha karşı şiddetlenen yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Sabahın erken saatlerinde şiddetini artıran yağmur nedeniyle Hatay ve Güzelyalı semtleriyle, Narlıdere ilçesinde bazı ev ve iş yerlerini su bastı. 

Yağış nedeniyle şehir merkezinde çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası yaşanırken, itfaiye ve İZSU ekipleri özellikle Konak ilçesinde su baskınlarına karşı yoğun önlem aldı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İzmir şehir merkezinde metrekareye 41 kilogram yağış düştü. Dikili ve Bergama'da ise metrekaraye düşen yağış miktarı 63 kilogram olarak kaydedilirken, Çeşme ve Menemen'e de 58 kilogram yağış düştü. 

Öte yandan dün kuvvetli yağış uyarısı verilen Manisa'ya metrekare başına 12, Akhisar'a 25, Aydın'a 6,6 ve Söke ilçesine 28 kilogram yağış düştüğü bildirildi. 

BODRUM'DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA 
Muğla'nın Bodrum ilçesinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı. 

Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün sabah saatlerinde başlayan ve etkisini giderek artıran şiddetli yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Metrekareye 2 saatte 51 kilogram yağışın düştüğü Bodrum'da, bazı iş yerlerinin birinci katlarıyla bodrum katlarını su bastı. 

İlçede dün rüzgarın hızı zaman zaman saatte 65 kilometreyi bulurken, yağış nedeniyle Bodrum'un Kumbahçe ve Paşatarlası sahilindeki bazı işletmeler su baskınlarından etkilendi. Esnaf, kendi imkanlarıyla suları tahliye ederken, sahildeki masa, şezlong ve sandalyeler de muhafaza altına alındı. 

Turgutreis beldesine bağlı İslamhaneleri köyünde ise su basan iş yerlerindeki mobilya ve beyaz eşyalar zarar gördü. İş yeri zarar gören esnaf Yusuf Zeki Uyar, İslamhaneleri köyünün yüksek kesimlerinden gelen yağmur sularından etkilendiklerini belirterek, ''Bodrum katındaki bütün eşyalarımız su içinde kaldı. Yüksekliği 2 metreyi bulan su nedeniyle içeri giremiyoruz. Yağmur yağdığı zaman burada hep aynı görüntü oluşuyor. Yetkililerin burada kalıcı çözüm bulmasını istiyorum'' diye konuştu. 

Öte yandan, şiddetli yağış nedeniyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde büyük su birikintileri oluştu. Rögar kapaklarının taşması sonucu yolda biriken su birikintileri sürücülere zor anlar yaşattı. Bölgeye gelen belediye ekipleri çalışma yaparak kapanan yolu trafiğe açtı. 

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, şiddetli yağış ve fırtınanın salı gününe kadar aralıklarla devam edeceği uyarısında bulundu. 

KIRKLARELİ'DE SAĞANAK HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ 
Sabaha karşı başlayan ve dün aralıklarla devam eden şiddetli yağışta, 8 saat içinde metrekareye 24.4 kilogram yağış düştü. 

Sağanak nedeniyle bazı caddelerde oluşan su birikintileri, trafikte seyreden araç ve yayalara zor anlar yaşattı. Karacaibrahin, Karakaş ve Pınar Mahallerindeki caddelerde meydana gelen su birikintileri nedeniyle bazı araçlar yolda kaldı. 

Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de su birikintileri olan bölgelerde çalışma başlattı. 

Hava sıcaklığının 15 derece ölçüldüğü kentte, Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri 2 gün boyunca kuvvetli sağanakların beklendiğini bildirdi.