Yağmur denizin rengini değiştirdi

İstanbul'da neredeyse iki gündür aralıklarla yağan yağmur denizin rengini değiştirdi. Fırtına FSM Köprüsü'nde TIR üzerinden konteyner uçurdu, trafik felç oldu. Kentte birçok direk, ağaç ve tabela devrildi.

29.10.2010 - 07:43

Yağmur denizin rengini değiştirdi

İstanbul'da çarşamba akşamı başlayan yağmur dün akşamdan bu yana aralıksız sürüyor.

Gece itibariyle metrekareye ortalama 48 kilogram yağışın düştüğü İstanbul'da rüzgarın saatteki ortalama hızı 102 kilometreye kadar çıktı.

Şiddetli fırtına nedeniyle dün akşam Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde bir TIR'ın boş konteyneri köprüye devrildi. Konteyner, köprünün parmaklıklarıyla yol arasında sıkıştı. Rüzgar yüzünden konteyner uzun süre köprü üzerinden kaldırılamadı, trafik felç oldu. Konteyner yürüyüş yoluna çekilebildi.

Deniz otobüsü ve vapur seferleri iptal edilirken, yağmur sularının İstanbul Boğazı'na taşıdığı taşıdığı toprak yüzünden denizin rengi değişti. Boğaz ve Marmara'nın bir bölümü kahverengiye büründü. Maltepe sahilinden Adalar açıklarına kadar uzanan görüntü görenleri şaşırttı.

Şişli'de Halaskargazi Caddesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bayrak asılan aydınlatma direkleri de devrildi, şans eseri olayda yaralanan olmadı. Vatandaşlar yere düşen bayrakları evlerine asmak için topladı. Gece saatlerinde de Taksim Meydanı'ndaki dev bayrak şiddetli rüzgar yüzünden yırtıldı.

İstanbul'da onlarca ağaç ve tabela devrildi, birçok çatı uçtu. Avcılar Ambarlı, Kadıköy, Arnuvutköy ve Büyükçekmece'nin bazı semtlerinde su baskınları yaşandı.

Kentte sağanak yağış yarın akşam saatlerinde etkisini azaltacak. Devam eden yağışlar, barajların doluluk oranını yüzde 63,93'ten 64,64'e çıkardı.

EVLERİNDEN BOTLARLA KURTARILDILAR
Bursa'da ise çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, evlerinde mahsur kalan vatandaşlar sivil savunma ekipleri tarafından botlarla tahliye edildi.

Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi'nde su baskını yaşanan evlerden vatandaşlar kendi imkanlarıyla suları dışarı çıkarmaya çalıştı. Evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı, aileler geceyi İl Özel İdare Müdürlüğü'nün misafirhanesinde geçirdi.

Aynı mahallede kurulan kurbanlık hayvan pazarını da su bastı. Yurdun çeşitli yerlerinden Bursa'ya gelen hayvan sahipleri, çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvanın hastalandığını, yemlerin zarar gördüğünü söyledi.

Öte yandan, Alacahırka Mahallesi'ndeki Alacahırka Deresi'nin taşması sonucu, çevresindeki 12 ev toprak kayması riskine karşı boşaltıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...