Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 4 Şubat 2008 tarihinden beri nedeni belirsiz bir sebeple erişime engelli olan dünyanın ilk kişisel web alanı servislerinden GeoCities, sahibi Yahoo tarafından kapatılıyor.

İnternet'in henüz emeklediği 1994'te kurulan, hızlı bir şekilde yükselerek 90'lı yılların ikinci yarısına damgasını vuran ücretsiz barındırma servisi GeoCities, ulaştığı popülarite sayesinde Yahoo tarafından 2001 yılında 3,6 milyar dolara satın alınmıştı.

Birçok İnternet kullanıcısının dijital ortamda ilk adımlarını attığı, sağladığı 10 megabaytlık ücretsiz alan sayesinde kullanıcılarına web sitesi yaratma şansı tanıyordu.

2002 ve 2003 yılları arasında Web 2.0 dünyasına ilk adımların atılmasıyla birlikte önemini kaybeden GeoCities, tek taraflı yayın yapmak yerine çok kullanıcılı, katılımcı içerik geliştirme ve yayınlamaya olanak tanıyan sosyal ağ platformları ve içerik yönetimini kolaylaştıran e-günlük (blog) servisleri karşısında yenik düştü.

Yahoo, GeoCities'in Türkiye'den erişime kapalı olan ana sayfasında yapılan açıklamada, servisin 2009 yılı sonunda tamamen kapatılacağını şu şekilde duyuruluyor:
"Titiz çalışmalar sonucunda, GeoCities servisinin kapatılmasına karar verdik. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi önümüzdeki yaz aylarında paylaşıyor olacağız."

Servisin yardım sayfalarında mevcut kullanıcıların yıl sonuna kadar servisi kullanabilecekleri ancak, yeni kullanıcı kaydının yapılamayacağı anlatılıyor. Açıklamada yıl sonunda verilen servisin tamamen kesileceği ve mevcut kullanıcı sayfalarının dizinden tamamen kaldırılacağı belirtiliyor.

Açıklamada, Yahoo'nun başka bir ücretsiz servis sağlamayacağı, ancak kullanıcıların Yahoo profil sayfaları ile çevrimiçi kimliklerini kullanmaya devam edebilecekleri söyleniyor.