Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı NSA casusluk operasyonları, ABD kamuoyunun bir numaralı tartışma konusu olmaya devam ediyor. NSA’nın kullanıcı bilgilerini depolamak için sunucularına erişim sağladığı öne sürülen ABD’li teknoloji şirketleri, birbiri ardına ‘kendilerinden bilgi talep edildiğini’ doğruluyor.

İlişkili Haberler


Facebook ve Apple’ın ardından ‘kullanıcı bilgilerinin gizliliği’ hakkında açıklama yapan Yahoo!, ‘ABD hükümetinin, kullanıcı bilgilerini elde etmek için kendilerinden kaç defa talepte bulunduğunu’ açıkladı.

Yahoo!, hükümete bağlı kurumların 1 Aralık 2012 ile 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında “12-13 bin defa kullanıcı bilgisi talep ettiğini’ belirtti. Şirket, bilgilerin ‘dolandırıcılık, cinayet, adam kaçırma ve diğer suç olaylarının soruşturulması için’ istendiği öne sürüldü.

Guardian’ın haberine göre, Yahoo!, kurumsal olarak hazırlanacak ilk ‘küresel kanun yaptırımı şeffaflık raporunun’ yaz sonunda yayımlanacağını açıkladı. Raporun, yılda iki defa güncelleneceği belirtildi.

CEO’DAN AÇIKLAMA
Yahoo CEO’Su Marissa Mayer genel danışmanı Ron Bell ile yaptığı yazılı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi, kullanıcılarımızın gizliliğini sağlamak ve gizliliği koruyabildiğimizden emin olmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bize duyduğunuz ama kanıksamadığımız görmediğimiz güveninizden dolayı sizleri takdir ediyoruz” ifadesini kullandı.

Edward Snowden’ın bu ay başında Guardian’a yaptığı ilk itirafların ardından NSA’nın ilk olarak milyonlarca ABD’linin cep telefonu bilgilerini topladığı ortaya çıkmıştı. ‘PRISM’ adı verilen istihbarat programı kapsamında, Google, Facebook, Apple ve Microsoft’un da aralarında bulunduğu birçok teknoloji şirketinin sunucularından bilgi toplandığı da öne sürülmüştü.

Yahoo! ve diğer şirketler, NSA ile bilgi paylaştıkları iddialarını reddetmişti.