Yahoo'dan Google'ı kızdıracak hamle

Yahoo’nun yeni CEO’su Marissa Mayer, yeni şirketine taze kan olarak Google’dan üst düzey bir yöneticiyi transfer etti.

Yahoo'dan Google'ı kızdıracak hamle

‘Google’ın ilk kadın mühendisi’ olarak bilinen ve arama motoru devine iGoogle, Gmail ve Google News dahil olmak üzere 100’den fazla içerik kazandıran Mayer, şimdi yeni şirketi Yahoo’nun Google ile arasındaki farkı kapatması için çalışıyor. Mayer, bu amaçla Google’ı kızdırabilecek bir hamle yaparak, eski şirketinin en üst düzey yöneticilerinden birini Yahoo’ya transfer etti.


Yahoo’nun transfer ettiği isim, son iki yıldır Google’ın küresel reklamcılık faaliyetlerinden sorumlu en üst düzey yetkililerinden Henrique de Castro. Castro, Yahoo’nun operasyon müdürü görevine atanırken, Mayer’ın da sağ kolu konumuna geldi.

Castro’nun Yahoo’ya trasferi, üç ay önce Yahoo’ya geçen çiçeği burnunda CEO Mayer’ın şu ana kadar gerçekleştirdiği en üst düzey transfer oldu. Mayer, daha önce yaptığı atamalarda Google’ı kızdıracak bir girişimde bulunmadan mali işler müdürü ve pazarlama müdürünü yenilemişti.

RAKAMLAR HİÇ İYİ DEĞİL
Mayer, Yahoo’nun üst düzey kadrosunda yaptığı değişikliklerle yıllardır yeterince reklam alamamaktan şikayetçi olan Yahoo’nun bu sıkıntısını çözümlemeyi planlıyor. En son verilere göre, Google 2012’nin ilk yarısında 21 milyar dolar gelir elde ederken, 2011’in aynı dönemine kıyasla yüzde 22’lik artış sağladı. Yahoo ie aynı dönemde sadece 2 milyar dolar gelir elde edebilirken, 2011’in aynı dönemine kıyasla bir artış sağlanamadı.

Castro, 2006 yılında Dell’den ayrılarak katıldığı Google’da gösterdiği başarıyla şirketin gelirlerinin artmasında önemli bir rol oynadı. 47 yaşındaki Castro, resmen 22 Ekim’de Yahoo’daki görevine başlayacak. Bu tarihe kadar Google’ın reklam aldığı şirketlerle ilişkilerini yürüten bölümün başkan yardımcılığı görevine devam edecek.

Castro, reklamcılıkla ilgili görevinden önce, Google’da akıllı telefon ve diğer mobil cihazların reklam faaliyetleri üzerinde çalışıyordu. Mayer’ın, yaptığı atamada Castro’nun bu tecrübesine de dikkat ettiği düşünülüyor.

BİR İMZAYLA MİLYONER OLDU
Castro, Yahoo’ya atacağı imza ile büyük kısmı ilerideki dört yıl içinde işlem yapılabilecek hisse senedi opsiyonları ve kısıtlı hisse senedi opsiyonlarına dayanan 58 milyon dolarlık tazminat paketinin sahibi olacak. Castro ayrıca, Yahoo’yla yapacağı anlaşma kapsamında şartlı olarak harcayabileceği 20 milyon dolar ve Google’daki alacaklarından feragat etmesi karşılığı 1 milyon dolar nakit para alacak.

Yahoo, hisse senedi opsiyonlarına bağlı parasının 36 milyon dolarını gelecek dört yıl içinde azar azar dağıtacağı Castro’nun, firmayı bu süre içinde terk etme ihtimalini ortadan kaldırmak istiyor. Yıllık 600 bin dolar maaş alacak olan Castro, ayrıca 540 bin dolara kadar prim sahibi de olabilecek.

Yahoo'nun CEO'su Marissa Mayer. Yahoo'nun CEO'su Marissa Mayer.

GOOGLE TAKTİKLERİ YAHOO’YA
Castro’nun transferinin gerçekleşmesinin ardından bir açıklama yapan Mayer, “çok başarılı ve dikkatli bir lider” olarak tanımladığı Castro için “İnternet reklamcılığındaki yeteneğiyle Yahoo’nun yeni dönemde büyümesine katkıda bulunacak” dedi.

Google, üst düzey yöneticilerinden Castro’nun transferi sonrasında bir açıklama yaparak, Yahoo’yu tebrik etti. Şirket, “Henrique’ye Google için yaptığı tüm çalışmalar adına teşekkür ediyor ve Yahoo’daki rolünde başarılar diliyoruz” dedi.

MAYER’IN İŞİ KOLAY OLMAYACAK  
Mayer, her ne kadar Yahoo için kullandığı stratejiyi kamuya açıkça belirtmese de, 13 yıl görev yaptığı Google’da öğrendiklerini ortaya koyan bir tablo çiziyor. 37 yaşındaki CEO, maliyetleri azaltmaya giderken, kaynakları internet kullanıcılarını tatmin etmek ve reklamcıların dikkatini çekmek için kullanmaya çalışıyor.

Yahoo’nun üçüncü döneme ait rakamları açıklayacağı 22 Ekim’de, Mayer’ın yeni dönem için belirlediği stratejiyi biraz daha netleştirmesi bekleniyor. Bazı analistler ise Microsoft ile üç yıldan bu yana sürdürdüğü ortaklıktan istediğini elde edemeyen Yahoo’nun, reklam alanında en güçlü rakibi Google ile işbirliği yapabileceğini öne sürüyor.

Yahoo, Mayer’ın başa geçtiği kısa sürede mali rakamlarda önemli bir artış göstermese de, yeni CEO’ya yönelik beklentiler, şirketin hisselerini olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. Yahoo’nun hisseleri en son olarak sekiz sent daha artarak dünkü borsa kapanışında 15.76 dolara yükseldi. Google’ın hisseleri ise son üç ayda yüzde 29 artarak tarihinin en yüksek değerine ulaştı ve 740.98 doları gördü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...