Wall Street Journal’ın elde ettiği bilgiye göre, birkaç haftadır istifa etmesi yönünde büyük baskıya maruz kalan Thompson, istifa kararında tirod kanseri olmasının etkili olduğunu belirtti.

Gazetenin haberine göre, Thompson kanser olduğunu diploma skandalını araştıran kurulun incelemeri sürerken öğrendi. Yahoo’nun en büyük hissedarlarından Third Point şirketi, yönetim kuruluna kendi üyelerini sokmak için yaptığı girişimler kapsamında, Thompson’ın diploma bilgilerinde sahtekarlık yaptığını ortaya çıkarmış, Yahoo’nun görevlendirdiği bir kurul konuyu bir hafta önce incelemeye başlamıştı.

Thompson, kurulun incelemeleri henüz tamamlanmadan, dün yaptığı açıklamada görevini terk ettiğini açıkladı. Thompson, Yahoo dahil bugüne kadar görev aldığı şirketlerin internet sitelerindeki biyografisinde, hem muhasebe hem de bilgisayar bilimi alanında diplomaya sahip olduğunu belirtmişti. Third Point, Thompson’ın sadece muhasebe diplomasına sahip olduğunu ortaya çıkarmış, eski CEO’nun mezun olduğu üniversite bu bilgiyi doğrulamıştı.

ACİL TOPLANTI
Yahoo yönetim kurulu, dün düzenlenen acil toplantıda, kendisine yönelik iddiaları cevaplayamayan Thompson’ın görevden ayrılması gerektiğine karar verdi. Altı aydan bu yana Yahoo’nun yönetim kurulunda kendisi dahil yöneticilerine yer açmaya çalışan Third Point CEO’su Daniel Loeb, alınan kararla büyük bir zafer kazanmış oldu.

Yahoo, Thompson’ın görevden alınmasının ardından yaptığı açıklamada, Loeb ve iki Third Point yöneticisinin Çarşamba’dan itibaren yönetim kuruluna dahil olacaklarını belirtti. Third Point, bu açıklamanın ardından, yönetim kurulunun vereceği kararlara uyacaklarını ifade etti.

Ross Levinsohn, Thompson’ın yerine geçici olarak CEO’luğa getirilirken, kısa bir süre önce yönetim kuruluna katılan Fred Amoroso, kurul başkanlığı görevini üstlendi.

10 GÜN SÜREN SAVAŞ
Yahoo, Thompson’ın diploması nedeniyle yaşanan skandala 10 gün dayanabildi. Şirket, eski CEO’sunun sahte bilgi kullandığının ortaya çıkmasının ardından ilk olarak savunmaya geçse de, Third Point’in iddialarını çürütecek bir bir hamle yapamadı.

Thompson’ın mezun olduğu Stonehill Üniversitesi’nin, bilgisayar bilimi dersini Thompson mezun olduktan dört yıl sonra vermeye başladığının öğrenilmesi, Yahoo’nun elini kolunu bağladı.

Third Point CEO’su ve ABD’nin tanınan koruma fonu yöneticilerinden Daniel Loeb, Yahoo’da yüzde 6 hisseye sahip oldu.

Online para transfer şirketi PayPal’ın eski CEO’larından olan Thompson, internetin öncülerinden Yahoo’nun değişimlere ayak uydurabilmesini sağlamakla görevlendirilmişti.