Türkiye'den Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan baskında İsrail askerlerinin öldürdüğü 9 Türk'ten biri olan Furkan Doğan, ABD ve Türk vatandaşıydı. Furkan'ın babası Ahmet Doğan, ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde yaptıkları toplantının ardından avukatlarıyla birlikte İstanbul'a döndü.

Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Doğan, ABD'deki soruşturma sürecine ilişkin bilgi almak ve konuyu incelemek için Washington'a gittiklerini aktardı.

Ahmet Doğan, "Bazı Yahudi kökenli insanlara rastladık, Washington Üniversitesi'nde Furkan'ı anlattık ve insanlar çok etkilendiler ve üzüntülerini belirttiler. Yahudi gençler de vardı, onlar durumu dinlediler ve anladılar. Toplantı sonunda bizden özür dilediler" dedi.

Yaptıkları görüşmeler sonunda Amerika iç hukuku gereği bir ceza davası açılamayacağı bilgisinin kendilerine verildiği ifade eden Doğan, ilerleyen süreçte bir tazminat davası açmalarının mümkün olabileceğini vurguladı.

Doğan ayrıca ABD Adalet Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileriyle görüştüklerini ifade ederek şunları söyledi: "Özellikle Furkan'ın doğduğu yeri temsil eden kongre üyesiyle görüştük. BM temsilcileriyle de görüştük, İnsan Hakları Konseyi ve Güvenlik Konseyi ile görüştük. Araştırmanın devam ettiğini söylediler ve kendilerinin hazırladıkları rapora ilişkin Cenevre'de Mart ayında bir toplantı yapılacağını söylediler."

Avukat Ramazan Arıtürk ise Washington'da yaşananları anlattı: "ABD'de bir lobi faaliyeti var ve orada konu çok farklı anlatılmış. Biz anlattığımızda ağlayanlar da oldu. İnsan Hakları Konseyi'nin hazırladığı rapor Mart ayında Cenevre'de görüşülecek."