Erdoğan: Meclis'in haline bakın, yakışıyor mu, oluyor mu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis'te İç Güvenlik Paketi'nin görüşmeleri sırasında yaşanan kavgalarla ilgili, ''Şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu? Bu doğru bir gidiş değil'' dedi. Cumhurbaşkanı, ''Öyle de yapsanız böyle de yapsanız bu kanun çıkacak'' ifadesini kullandı.

20.02.2015 - 15:22

Erdoğan: Meclis'in haline bakın, yakışıyor mu, oluyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Türkiye'nin daha hızlı karar almasını, daha süratli iş yapmasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, bunun adı da liderlik sistemidir. Esasen bizim kadim devlet geleneğimizdeki yönetim sistemi de budur. Adı ne olursa olsun, bizim tarihimizde milletin kahir ekseriyetinin desteğini, tasvibini, rızasını almayan yöneticilerin devletin başında kalmasının mümkün olmadığını görüyoruz.

''ŞU MECLİS'İN HALİNE BAKIN, YAKIŞIYOR MU?''

Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu, bu doğru bir gidiş değil. Ülkemizde 1960 Anayasası ile böyle bir sistem kuruldu, bu sistem huzur getirmedi.

''ÖYLE DE YAPSANIZ BÖYLE DE YAPSANIZ BU KANUN ÇIKACAK''

Devamlı oyalıyorlar. Yapmayın. Göreviniz Meclis'te bu yasaları çıkarmak, engellemek değil. Öyle de yapsanız böyle de yapsanız bu kanun çıkacak.

''SEN KİMSİN YA, SEN KİMSİN?''

Bir tanesi çıkmış YSK'ya gitmiş. Ne demiş biliyor musunuz, seçimlere kadar meydanlara çıkma yasağı getirin. Duydunuz mu? Tabi YSK gereken cevabı vermiş. Hayatları boyunca bu milletin ülkenin geleceği için taş üstüne taş koymadıkları gibi hayırlı her işi de engellemenin çabası içinde oldular. Neymiş, cumhurbaşkanına seçim yasası, şunu bunu okumadan, konuşma yasağı getirin diyor. Sen kimsin ya, sen kimsin?

Şu anda bu kardeşiniz cumhurun görevlendirdiği bir başkandır. Cumhur kim? Halk, halk. Millet millet. Bir taraftan içinde bulunduğun Meclis'te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyeceksin, diğer taraftan konuşma yasağı getirin diyeceksin. Kusura bakma, bizim önümüzü öyle kesebilecek bir yiğit görmedik daha.

''BAŞKANLIK SİSTEMİNİN TAM ZAMANI''

Artık vakit kaybetmeye gerek yok. Türkiye için başkanlık sisteminin tam zamanıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...