Yalçın Küçük CHP'lilere çattı

İkinci Ergenekon davasında Tuncay Özkan eşi Duygu Dikmenoğlu’na ‘İyi ki doğdun yârim’ diye seslendi. Yalçın Küçük ise, duruşmayı izleyen CHP’li vekillere çattı: Ergenekon yükselen yıldız, gelirler tabi.

12.08.2011 - 16:01

İkinci Ergenekon davasının 130. duruşmasına, gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay ile İbrahim Şahin’in de aralarında bulunduğu tutuklu 20 sanık katıldı. Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İbrahim Özcan ise duruşmaya gelmedi. Yalçın Küçük’ün de aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

CHP’Lİ VEKİLLER SANIK AVUKATLARIYLA OTURDU
Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri İkinci Ergenekon Davası’nı izlemek için parti otobüsleri ve özel araçlarıyla Silivri’ye geldi. Duruşma salonuna giren CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök’ün de aralarında bulunduğu 20 milletvekili sanık avukatlarının bulunduğu bölümde oturdu.

‘İYİ Kİ DOĞDUN YÂRİM’
Duruşma başlamadan önce bazı izleyiciler "İyi ki doğdun Tuncay Özkan'' diye bağırarak Tuncay Özkan’ın doğum gününü kutladı. Özkan da sevgi gösterisinde bulunanlara "Ben de sizi seviyorum" diyerek el salladı. Özkan 'Sayın dostlar beni dinleyin' diyerek duruşma salonunda izleyicilere hitaben şu konuşmayı yaptı:

"Dostlar, doğmak bir şey değil. Asıl önemli olan yaşarken nelere katlandığın. Benim yaralarıma merhem olan ve benimle aynı gün doğan biri var oda en arkada oturan eşim Duygu Dikmenoğlu. Yargıçlar ve savcılar bazen duruşmalara gelmemezlik etti. Ama o hep duruşmadaydı. İyi ki doğdun yârim. Burada her sevinci paylaşıyoruz. Sizin de doğum gününüz kutlu olsun"

1966 doğumlu olan Tuncay Özkan’ın 45 yaşına girdiği öğrenildi.

YALÇIN KÜÇÜK FELSEFEDEN KONUŞTU
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerinin alınacağını belirtti. Oda TV’ye yönelik operasyonun ardından Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve bu davanın tutuksuz sanığı olan Yalçın Küçük de elinde 5 kitapla birlikte kürsüye çıktı. Hukuk felsefesiyle ilgili konuşacağını belirten Küçük, "Bir insanı hapse koymak için mahkeme kararı gereklidir. Mahkeme kararı olmadan kimseyi hapse koyamazsınız. Bir insanın cezaevinden çıkması içinde mahkeme kararı gereklidir. Ancak bazı durumlar var ki asla doğru değil. Bir milletvekilinin mahkemeden çıkması için mahkeme kararına ihtiyaç olması doğru değildir. Siz olmayan yetkiyi kullanmış oluyorsunuz" dedi.

‘1959’DAN BERİ YARGILANIYORUM, TECRÜBEM SİZDEN ÇOK’
Yalçın Küçük konuşması sırasında Balbay’a dönerek "Mustafa beni dinliyor musun senden bahsediyorum" diye konuştu. Hukuk kitaplarından örnekler vererek konuşmasına devam eden Küçük, "Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal tahliye edilmelidir. Ben 1959 yılından beri yargılanıyorum. Sayın yeni başkan sizden fazla tecrübem var. Siz ceza verirsiniz, karar Yargıtay’a gider. Siz de bu karara uyacaksınız" diye konuştu.

Yalçın Küçük’ün sözleri üzerine mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Siz mahkemenin nasıl davranacağını söyleyecek durumda değilsiniz. Mahkeme aldığı kararlarda yasaya ve anayasaya bağlıdır" diyerek uyarıda bulundu.

‘DEĞİŞİK GÖRÜŞLER YAPMAK BENİM İŞİM’
"Balbay ve Haberal ’Bizi bırakın’ diyor. Siz aldığınız kararla milletvekillerini serbest bırakmıyorsunuz" diyen Küçük, Balbay ve Haberal’ın tahliye taleplerinin reddedilmesi kararını eleştirdi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Bu tür değişik görüşler size ait. Mahkeme Anayasa’ya ait bir mahkeme kararı vermiştir" dedi. Küçük,"Bu tür değişik görüşler yapmak benim işim. Bu yüzden bana şeytan dediler. Ben Yalçın Küçük’üm. Sözümü istediğiniz yerde kesebilirsiniz. Biz mahkemeye karşı da saygılıyız" ifadelerini kullandı.

‘ERGENEKON YÜKSELEN YILDIZ, GELİRLER TABİ’
Duruşmaya katılan CHP’li milletvekillerini de eleştiren Küçük, "Ben bunları söylerken hiçbiri sesini yükseltmedi. Ergenekon yükselen yıldız, gelirler tabi, hiçbir zaman seslerini yükseltmediler" diye konuştu. Salondaki bazı izleyicilerin Küçük’ün bu sözünü alkışlaması üzerine mahkeme başkanı uyarıda bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...