Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’ya tahliye

Odatv davasında yazar Yalçın Küçük ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tahliyesine karar verildi. Ancak Küçük ve Avcı, başka davalardaki hapis cezaları nedeniyle cezaevinden çıkamayacak.

12.12.2013 - 15:20

Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’ya tahliye

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde büyük salonda görülen odatv duruşmasına, tutuklu sanıklar yazar Yalçın Küçük ve eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Doğan Yurdakul'un da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Eski emniyet genel müdür yardımcısı Emin Arslan'ın, sanık Hanefi Avcı'nın avukatı olarak ilk kez katıldığı duruşmayı, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve gazeteci Uğur Dündar da izledi.

Duşmada söz alan Hanefi Avcı, yargılanmasının tek sebebinin cemaatin emniyet içindeki örgütlenmesini anlatan kitabı olduğunu iddia etti.

Eski Emniyet Müdürü Avcı, "Bu dava sahte delillerle yürütülmektedir" dedi.

Duruşmada Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük, tahliye talebinde bulundu.

TAHLİYE KARARI
Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük'ün, "üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklulukta geçirdikleri süre, başka dosyalardan tutuklu bulunmaları, tanıkların büyük çoğunluğunun dinlenilmiş olması, delillerin toplanması ve delilleri karartma ihtimal bulunmayışını" göz önüne alarak tahliye edilmelerine karar verdi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Ankara'daki 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 Aralık'ta görülecek duruşmada tanık olarak talimatla beyanlarının alınacağını belirten mahkeme heyeti, talimat yazısının beklenmesine hükmetti.

Sanıklardan Muhammet Sait Çakır'ın duruşmalara gelme zorunluluğu da kaldırıldı.

Talimat cevaplarının mahkemeye ulaşmasıyla birlikte dosyanın, esas hakkında mütalaasını bildirmesi için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine gönderilmesini de kararlaştıran heyet, duruşmayı 1 Nisan 2014'e erteledi.

CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAKLAR
Bu dava kapsamında tahliyesine karar verilen sanıklardan Yalçın Küçük, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 22 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı Ergenekon Davası, Hanefi Avcı ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 15 yıl 3 ay 20 gün hapis cezası aldığı Devrimci Karargah Davası nedeniyle tutuklu bulunuyor.

Avcı ve Küçük, söz konusu davalardan dolayı halen tutuklu olmaları nedeniyle cezaevinden çıkamayacak.

Son tahliyelerle birlikte 13 sanıklı Odatv davasında tutuklu sanık kalmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...