Yalova'da seçimler iptal

Yüksek Seçim Kurulu Yalova'daki seçimlerin iptal edilmesine karar verdi. Kentte seçimler, 1 Haziran’da tekrarlanacak.

21.04.2014 - 18:16

Yalova'da seçimler iptal

Yüksek Seçim Kurulu Yalova'daki seçimlerin iptaline karar verdi.

Yalova'da seçimi önce 1 oy farkla kazanan, ardından oyların yeniden sayılmasıyla seçimi 6 oy farkla kaybeden AK Parti, seçmen statüsünde olmayan 63 kişinin oy kullandığı iddiasıyla seçimin iptalini istemişti.

Yaklaşık 10 gün önce itiraza ilişkin ara karar alan YSK, "seçmen statüsünde olmayan kişilerin oy kullandığı iddiası"nın il seçim kurulunca incelenmesine karar vermişti.

Kurul, buradan gelen bilgiler doğrultusunda Yalova seçiminin iptaline karar verdi. Karar, 9 kabul oyuna karşın 2 red oyuyla alındı.

Kentte seçimler, 1 Haziran’da tekrarlanacak. Yalovalılar sadece belediye başkanlığı seçimi için sandığa gidecek, il meclisi üyeliği ve ilçe belediye başkanlığı seçimleri tekrarlanmayacak.

TEPKİLER
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce "Yalova halkı bu baskılara boyun eğmeyecektir" dedi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman YSK'nın kararını eleştirdi. Daha fazla oy alarak yeniden seçileceğini savunan Salman, "Bu karar artık her ne kadar hukuki değil de siyasi bir karar da olsa biz hukuka saygı duymaya devam ediyoruz. Daha önce de söylemiştim; bizim için hiç fark etmez. Bütün bu sürecin sonucunda YSK, seçimin iptaline karar vermiş olsa da başta Yalovalılar olmak üzere tüm Türkiye'nin vicdanında haklılığımızın ortaya çıktığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Yalova Belediye Başkan adayı Yakup Koçal ise sonucu beklediklerini kayderek şunları söyledi: "İki gün sonra 23 Nisan. 23 Nisan'a kadar o koltukta oturmasında mahsur yok. İnşallah 24 Nisan'da o koltuğu AK Parti olarak geri alıp 1 Haziran seçimlerine hep beraber ciddi şekilde hazırlanarak daha da eksiklerimizi görerek bu sefer riske atmadan seçimi almanın gayreti içinde olacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...