Yalovalılar mahkemede

Yalova'daki termik santral mücadelesinde Yalova Çevre Platformu'na açılan tazminat davasının ilk duruşması, dün İstanbul Beyoğlu Adliyesi'nde gerçekleşti.

04.11.2010 - 10:17

Yalovalılar mahkemede

Termik santral ile ilgilenen şirketin, YAÇEP üyelerinden 20 Bin TL manevi tazminat talep ettiği davayı YAÇEP üyelerinin yanı sıra, Greenpeace, Barışa Pedal Grubu aktivistleri ve Karamürsel'den gelen doğa korumacılar izledi.

Haziran ayında YAÇEP'in yaptığı açıklamada, fabrikanın fay hattı üzerinde yer aldığı ve 1999 depreminde de AKSA'dan kaynaklanan 6.500 tonluk kimyasal sızıntı yaşandığı hatırlatılmış, Yalovalıların aynı yerde bir termik santral istemediği dile getirilmişti.

Yetkililerin halen süren santral inşaatının durdurulması için işlem yapması gerektiği dile getiren YAÇEP üyelerine karşı, söylenenlerin doğru olmadığını ve şirketin maneviyatının zedelendiğini iddia eden AKSA, tazminat talebiyle dava açmıştı. İlk duruşmada YAÇEP'in delil dosyalarının yanı sıra, toplanan 20 bin imzayı ve yayınlanan tv programlarının görüntü kayıtlarını alan hakim, mahkemeyi AKSA tarafının süre talebi üzerine 3 Mart 2011'e erteledi. YAÇEP'ten yapılan açıklamada bu tazminat davası, termik santrale karşı verilen mücadeleyi engellemeye yönelik bir strateji olarak nitelendirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...