Bakırköy'de yan bakma meselesi yüzünden çıkan kavgada 17 yaşındaki Ömer Fatih Öztürkler'i öldürdüğü iddia edilen biri firari 7 kişinin yargılandığı davada mahkeme, tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu 5 sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehtap Yılmaz, sanık M.Z. hakkında çıkartılan yakalama emrinin ve kırmızı bültenin infaz edilmediğini belirtti.

Mahkemeye gelen bilirkişi raporunda da maktul Ömer Fatih Öztürkler'in elinde tablet ya da cep telefonu olduğu, ara sokaklardan koşarak kaçtığı, arkasından onu kovalayan kişinin tutanaklardan ve eşofmanındaki yazıdan anlaşıldığı üzere M.Z. olduğu, ara sokaklarda kovalamanın devam ettiği, maktul Öztürkler’in koşarak pasaja girdiği ve onun hemen arkasından gri bereli bir kişinin pasaja girdiği kaydedildi.

Raporda, M.Z'nin de pasaja girdiği, M.Z'nin ellerini karın hizasında birleştirerek elinde bir şey tutar gibi göründüğü, onun ardından da kırmızı montlu ve tutanaklarda R.G. olarak geçen kişinin pasaja girdiği, Öztürkler’in pasajdan çıktığı anda sağ elinde siyah uzun bir nesne görüldüğü, nesnenin ne olduğunun takdirinin yargı makamına bırakıldığı, Öztürkler’in yere düştüğünde ona en yakın olan kişinin M.Z. olduğu, Öztürkler'in M.Z'ye hitapla sağ kolunu havaya kaldırıp bir şey açıklamak ister jestler ile bir şeyler söylediği belirtildi.

Öztürkler'in ayağa kalkarak kaçmaya uğraştığı, R.G'nin kaçmaya çalışan Öztürkler'i yakalayıp gitmesini engellediği kaydedilen raporda, "Bu sırada M.Z'nin sağ kolunu dirsekten bükerek, geriye çektiği, gerdiği ve Ömer Fatih Öztürkler'e doğru koşarak hamle yaptığı, kolunun bu karakteristik görünümünden dolayı bıçak tutuyor olabileceğinin değerlendirildiği, bu hamlenin ardından arbede yaşandığı ve kişilerin tekrar pasaja girdiği, çok kısa bir süre sonra pasajdan koşarak kaçan M.Z'nin ellerinde herhangi bir nesne görülmediği değerlendirilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, görüntülerde müvekkillerinin suçu işlediklerine dair bir delilin bulunmadığını belirterek, tahliyelerini talep etti. Tutuklu sanıklar da mahkemeden tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık M.Z. hakkında çıkartılan kırmızı bültenin infazı için beklenilmesine ve tutuklu K.M, R.G, O.B.T, S.Ö. ve B.A’nın tutuklulukta geçen süresi, mevcut delil durumu ve üzerlerine atılı suçun niteliğinin değişme ihtimalini nazara alarak tahliyelerine karar verdi.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, maktul Ömer Fatih Öztürkler'in 8 Şubat 2015'te 2 arkadaşıyla Ataköy'de bir alışveriş merkezine gittikleri, yemek yedikleri sırada yan masada bulunan şüpheliler M.Z. ile yanındakilerle yan bakma meselesi yüzünden tartıştığı, içeride başlayan tartışmanın kavgaya dönüştüğü, M.Z'nin telefonla arkadaşlarını çağırdığı ve iki gruba ayrılarak karşı tarafın peşine düştükleri, M.Z'nin Ataköy 5. Kısım çarşısında yakaladığı Ömer Fatih Öztürkler'i, 4 kez bıçaklayarak öldürdüğü belirtildi.

İddianamede, şüpheli M.Z'nin "kasten çocuğu öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, S.Ö, O.B, B.A, K.M. ve R.G hakkında ''kasten çocuğa karşı öldürmeye yardım etme'' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar, diğer sanık D.Z'nin ise ''suçluyu kayırma'' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.