Bakan Eroğlu: Yangın kendiliğinden çıkmadı

Muğla Zeytinköy'deki orman yangınıyla ilgili açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Yangını çıkaran o civardaki vatandaşlar, yangın kendi halinde çıkmadı" dedi.

İHA 10.09.2017 - 14:14

Bakan Eroğlu: Yangın kendiliğinden çıkmadı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muğla Zeytinköy'deki yangının kendiliğinden çıkmadığını söyledi.

Eroğlu, Or-Köy projeleri ve DSİ yatırımları ile ilgili temel atma töreni için geldiği Muğla’da açıklamalarda bulundu.

Menteşe İlçesi Zeytinköy Mahallesinde çıkan orman yangınına değinen Eroğlu, "Zeytinköy’de yangın kendiliğinden çıkmadı" dedi.

Bakan, "Mutlaka o civarda birileri ormana tedbirsizlik sebebiyle yaktılar. Aslında orman ile köy arasında belli bir açıklık olmasına rağmen hızlı bir rüzgar vardı. Rüzgâr sebebi ile maalesef beklemediğimiz halde köye kadar geldi" diye konuştu.

Yangının yoğun çabalar sonucu söndürüldüğünü söyleyen Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ama orman teşkilatı canlarını tehlikeye atarak, vatandaşın giremediği ahırlara bizim orman şeflerimiz girerek hayvanları kurtardı. 51 ev, 10 tane ahır, 2 tane depo uyanmış. Ayrıca bir sığır, 2 teke, 90 tane bir başka vatandaşın bir keçisi, merkep ile 120 adet arı kovanı telef olmuş. Bunlara bakacağız. Geçmiş olsun, büyümeden daha büyük bir sıkıntısı olabilirdi. Yangın konusunda Türkiye’nin yangın konusunda 2 tecrübeli müdürümüzü ve gerekli araçları bölgeye sevk ederek büyük bir mücadele verdik. Kuvvetli rüzgâra rağmen yangını söndürdük. Ama tabi ki epey hasar var, sevincimiz şu ölüm hadisesi olmaması” dedi.

"GEREKLİ DESTEK VERİLECEK"

Bölgenin afet bölgesi yapılması ile ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Eroğlu, “Devlet büyüktür, gerekli destekleri vereceğiz. Tespitler devam ediyor. Raporlar hazırlanacak ve ilgili yerlere iletilecek" ifadelerini kullandı.

Eroğlu şöyle devam etti:

"Ama şunu unutmayın yangını çıkaran da o civardaki vatandaşlar, kusura bakmasınlar. Yangın kendi halinde çıkmadı. Kasıt demiyorum ama herhalde orada çalışma yapılırken rüzgârla birden bire taşındı. Biz kameralarla tespit ediyoruz başka dışarıdan gelen bir şey yok. Dolayısıyla bizim ricamız bu işin şakası yoktur. Otlar kuru, nem çok düşük, sıcaklık yüksek birde rüzgâr varsa kimse ateş yakmasın. Biraz dikkat edilsin. Allah korusun can kaybı olabilirdi. O zaman can kaybı olabilirdi ve acımız daha büyük olabilirdi. Mal kaybını telafi ederiz eskisinden daha iyi yaparız. Yangınların yüzde 85’i kendiliğinden çıkmıyor. Vatandaşın ihmal ve kusurundan kaynaklanıyor. Biraz dikkat edilsin. Bunlar bizim akciğerlerimiz. Oraya insanlar giderek, göğüslerini siper ederek canlarını tehlikeye atarak, o sıcakta rüzgârın birden bire dönmesi ile icabında yangın içinde kalabilecek olan bizim orman teşkilatını bir düşünsünler."

Sayfa Yükleniyor...