Yangında evi ve 155 bin lirası kül oldu

Muş'un Akpınar köyündeki bir evde elektrik kontağından yangın çıktı. Evin kullanılamaz hale geldiği yangında, dolapta saklanan 155 bin lira da kül oldu.

DHA 18.07.2018 - 15:30 | Son Güncelleme : 18.07.2018 - 16:06

gardolap.jpg

Muş'ta bir evde çıkan yangında gardıropta saklanan 155 bin lira kül oldu.

Merkeze bağlı Akpınar köyünde saat 06:30 civarında Şeref Akar'a (72) ait evde elektrik kontağından yangın çıktı.

Şeref Akar, gelini, çocukları ve Bursa'dan gelen misafirler evden kaçarak canlarını son anda kurtardı.

İtfaiye ekipleri, köye gelinceye kadar ev kullanılamaz hale geldi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE İZLEDİLER

Şeref Akar, eşi Saadet Akar ve çocukları evlerininin kül oluşunu gözyaşları içerisine izledi.

İtfaiye tarafından söndürülen yangında, Şeref Akar'ın sandıkta sakladığı 155 bin lira kül oldu.

"HİÇBİR ŞEYİM KALMADI"

Evinin önünde otururken yangının çıktığını belirten 4 çocuk babası Şeref Akar, şunları söyledi:

"Eşim, oğlum, gelinim ve torunlarımla birlikte yaşıyoruz. Sabah evin önünde otururken bir anda yangın çıktı. Evdeki çocukların bağırışlarını duydum ve kısa sürede yangın her tarafı sardı. İtfaiye gelinceye kadar evin tamamı ve köyümüz arazisinde yapılan Alpaslan 2 Barajı altında kalan arazilerimin istimlak bedeli olan 155 bin liram yandı. Hiçbir şeyim kalmadı. Paraların bir kısmı gelinimin sandığında, bir kısmı da yastık kılıfı içerisinde, gardırop içerisindeydi. Yeşilova, Serinova ve Muş Belediyesi'ne ait itfaiyelerin gelmesine rağmen kurtarılamadı."

60 YILLIK BİRİKİM

Bursa'dan gelen misafirlerle birlikte yangın sırasında evde 8 kişinin olduğunu aktaran Saadet Akar ise 60 yıllık birikimlerinin tamamen kül olduğunu söyledi. Can kaybı olmamasının tek tesellileri olduğunu belirten Saadet Akar, evdeki Kuran'ı Kerim'in yanmadığını belirtti.

Köye gelen jandarma, itfaiye ve AFAD ekipleri tutanak düzenleyip hasar tespit çalışması başlattı.

"ZARAR GÖRMÜŞ PARALAR DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?"

Yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış veya sair sebeplerle eskiyip yıpranmış, değeri belirlenebilen tam banknotlar ile yüzeyindeki eksiklik yüzde 50'den az olan banknotlar, yazılı değeri üzerinden başabaş olarak;tek parçadan ibaret olmak kaydıyla yüzeyindeki eksiklik yüzde 50 olan banknotlar yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileriyle değiştirilebiliyor.

Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan banknotlar ise değiştirilemiyor. Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotların doğrudan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası şubeleri, T.C. Ziraat Bankası veya diğer bankaların şubeleri aracılığıyla değişim yapılabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...