Yangında zarar gören stajyere tazminat

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2005'te çıkan yangında zarar gören stajyer ile ailesine, 75 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi. Kararda, stajyerin başka işlerde görevlendirilmesi idarenin kusuru olarak gösterildi.

18.04.2009 - 13:51

Alınan bilgiye göre, Keçiören Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi F.Y, 17 Haziran 2005'te hastanede staja başladı. F.Y, stajını yapması gereken yer laboratuvar olmasına rağmen, iki stajyer öğrenci ile laboratuvar arşivinde görevlendirildi.

Staj yapılan laboratuvar arşivinde 30 Haziran 2005'te patlama meydana geldi ve ardından yangın çıktı. Yangında elleri ve yüzü yanan F.Y, çeşitli ameliyat ve tıbbi müdahale geçirirken, olayın etkilerinin giderilmesi için psikolojik tedavi de gördü.

F.Y'nin ailesi, olayın ardından avukatları Mustafa Asım Kahyaoğlu aracılığıyla Ankara İdare Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açtı. Dava ile idareden F.Y. için 50 bin TL manevi, bin TL maddi tazminat ile baba ve annesi için 20'şer bin TL, kız kardeşi için ise 10 bin TL manevi tazminat talep edildi.

Davanın görüldüğü Ankara 13. İdare Mahkemesi, olayda ağır kusuru bulunduğu gerekçesiyle, acı ve üzüntüsünün kısmen de olsa giderilmesi için F.Y'ye 50 bin TL, içine düştükleri durum nedeniyle anne ve babasına 10'ar bin TL, kız kardeşine ise 5 bin TL manevi tazminatın davalı idare tarafından ödenmesine hükmetti.

Maddi tazminat talebi ise şartları oluşmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Mahkemenin kararında, F.Y'nin, staj yapması gereken yerin dışında görevlendirildiği, başlarında denetmen olmadan ve lamları dizmek gibi stajla ilgisi olmayan işlerde çalıştırdıkları ve hastanenin gerekli güvenlik tedbirlerini almadığına dikkat çekilerek, davalının, bu konularda kusurlu olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...