Yanlışlıkla idam edilen genç için 322 bin dolar tazminat

Çin'de idam edildikten 18 yıl sonra suçsuzluğu ortaya çıkan kişinin ailesine yaklaşık 322 bin dolar tazminat ödenecek.

Anadolu Ajansı 31.12.2014 - 16:13

Yanlışlıkla idam edilen genç için 322 bin dolar tazminat

Şinhua ajansının haberine göre, Huugjilt adındaki 18 yaşındaki genç, ülkenin kuzeydoğusundaki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 1996'da umumi tuvalette bir kadına tecavüz etmek ve kadını öldürmek suçundan idam edilmişti.

Huugjilt'in masum olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bölgesel yüksek halk mahkemesi şahsın ailesine 2 milyon yüen (yaklaşık 322 bin dolar) tazminat ödenmesine karar verdi.

Tazminatın, şahsın ölümü, cenaze giderleri ve mahkumiyetinden önce özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaların göz önünde bulundurularak verildiği ifade edildi.

Huugjilt'in annesi, verilen tazminatın sadece bir rakam olduğunu ifade ederek, paranın kalplerindeki acıyı satın alamayacağını kaydetti.

Acılı anne, tazminatın hayatı boyunca çekeceği acıyı telafi etmeyeceğini söyledi.

Huugjilt'in babası da verilen tazminat parasını alır almaz oğlu için daha iyi mezar yaptıracağını dile getirdi.

SERİ KATİL İTİRAF ETMİŞTİ

İdam edilmesinden yıllar sonra Cao Cıhong adlı "seri katil"in cinayeti itiraf etmesiyle Huugjilt'in masum olduğu açıklanmıştı.

Eyalet Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Cao Cianping, iki hafta önce Huugjilt'in masumiyetini resmi olarak bildirerek, ailesinden özür dilemiş ve Huugjilt'in masum olduğuna dair mahkeme raporunu ailesine vermişti.

Huugjilt'in 62 yaşındaki annesi de "yanlış hükümden acı çeken oğlunun ruhunu rahatlatmak" amacıyla mahkeme raporunun kopyasını oğlunun mezarı önünde yakmıştı.

Sayfa Yükleniyor...