‘Yanlış mesaj’ içeren çizgi filmler

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre, bazı çizgi filmler çocuklara, yabancılarla karşılaştıklarında neler yapmaları konusunda yanlış mesaj veriyor, bazılarında da ‘uygunsuz kişisel temaslar’ yer alıyor.

NTV Haber 13.04.2009 - 14:49

‘Yanlış mesaj’ içeren çizgi filmler

Carleton Üniversitesi’nin araştırmasında 1937-2006 yılları arasında çekilen 47 Disney filmi incenledi. İncelemeyi yapan psikolog, sosyolog ve antropologlardan oluşan araştırma grubu, bulgularını ABD’nin ‘Çocuk İstismarı Dergisi’nde yayımladı.


Araştırma sonuçlarına göre, pek çok çizgi filmde, çocukların cinsel istismara karşı kendilerini korumada yanlış mesaj içeren sahneler yer alıyor ve çizgi filmlerdeki pek çok sahnede çocuk karakterlerin, isteklerinin dışında yetişkin karakterlerle fiziksel temas halinde çiziliyor. Bu çizgi filmler şunlar: Robin Hood, Uyuyan Güzel, Sindrella, Küçük Deniz Kızı, Taştaki Kılıç ve Goofy Movie.

Pamuk Pranses, Pinokyo, Alice Harikalar Diyarı’nda ve Orman Kitabı adlı çizgi filmlerde de yabancı karakterlerin çocuk karakterlere gizli niyetlerle yaklaştığı ve çocuk karakterlerin, itaat etmeleri karşılığında ödüllendirildiği sahnelere dikkat çekiliyor.

Disney yetkilileri, araştırmayı henüz görmediklerini ve bu nedenle de konuya dair açıklama yapamayacaklarını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...