Belediyeden Sinan Paşa Külliyesi iddialarına yanıt

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sinan Paşa Külliyesi restorasyonu sırasında yıkılan duvarların tarihi yapıyla yaşıt olmadığı ve bu nedenle uygulamada bir hata olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 24.06.2015 - 15:57

Belediyeden Sinan Paşa Külliyesi iddialarına yanıt

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi Sinan Paşa Külliyesi'nin duvarlarının yıkıldığı iddialarına ilişkin, "Yapının bahçe duvarları, iddia edildiği gibi yapıyla yaşıt değildir, yakın tarihte yapılmış duvarlardır" açıklamasını yaptı.

Yazılı açıklamada, "Yenişehir ilçesindeki tarihi Sinan Paşa Külliyesi'nin restorasyon çalışmaları sırasında duvarının yıkılarak, kamyonların geçişi için kapı açıldığı" iddialarına yanıt verildi.

Külliye duvarlarındaki en kapsamlı düzenlemenin 1950'li yıllarda yapıldığı ifade edilen açıklamada, şu an duvarın bulunduğu noktadaki bir yapının harap durumda olması nedeniyle yıkılıp yerine duvar inşa edildiği vurgulandı.

Açıklamada, "Bugün, duvar malzemelerinin tümüyle günümüz yapı elemanlarınca yapıldığının görülmesi bu nedenledir. Dolayısıyla bugünkü duvarların herhangi bir orijinalliği yoktur. Yaklaşık 60 yıl önce aslına uygun yapılmaya çalışılmış duvarlardır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Geniş bir alana yayılan külliyede sık aralıklarla yapısal sorunlar meydana geldiği kaydedilen açıklamada, tadilatların bu nedenle gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, bu ay başlanan restorasyonla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"Yapının bahçe duvarlarında tanıma amaçlı çalışma yapılacak ve gerekli bölümler çürütme yöntemiyle (duvarın tamamen sökülüp numaralandırılması ve yeniden yapılması) imal edilecektir. Bu çerçevede yapının batı cephesindeki bahçe duvarının çürütülerek numaralandırma ve sökümü başlatılmıştır. Çürütme sırasında, harç özelliklerini yitirmesi ve çatlakların derin olması nedeniyle dökülmeler ve boşalmalar meydana gelmiştir. Duvarın bu şekilde düzenlenmesi sağlıklı olmayacağından, bu bölüm zemin kotuna kadar indirilerek duvar elemanları koruma altına alınmıştır. Bu bölümde zemin iyileştirme ve yeniden imalat yapılacaktır ancak proje kapsamında külliyenin doğu ve güney sınırında da kazı yapılacaktır. Kazı süresince malzeme akışını sağlamak üzere, çürütülerek zemin kotuna indirilen bahçe duvarının olduğu bölge kullanılacak ve içerideki işlerin bitmesiyle birlikte de söz konusu duvar özgün teknikler kullanılarak yeniden örülecektir."

"Görüldüğü üzere, tarihi yapının bahçe duvarları, iddia edildiği gibi yapıyla yaşıt değildir, yakın tarihte yapılmış duvarlardır" bilgisine yer verilen açıklamada, "Herhangi bir yanlış veya hata söz konusu değildir" değerlendirmesi yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...